Inżynierowie wyszkoleni na całym świecie będą  mogli uzyskać licencję w Ontario bez doświadczenia zawodowego w Kanadzie.

We wtorek Professional Engineers Ontario (PEO) stało się pierwszym stowarzyszeniem, które usunęło brak kanadyjskiego doświadczenia jako wymóg wnioskodawcy po tym, jak prowincja przyjęła przepisy dwa lata temu, aby zmniejszyć bariery zatrudnienia dla imigrantów i pracowników z zagranicy.

W ramach ustawy Progressive Conservative z 2021 r. Working for Workers Act organy wydające licencje dla ponad 30 zawodów niezwiązanych z opieką zdrowotną – w tym inżynierów, techników, elektryków i hydraulików – będą mogły usunąć kanadyjskie doświadczenie zawodowe z listy kryteriów.

Przed wprowadzeniem tych przepisów pracownicy potrzebowali co najmniej jednego roku kanadyjskiego doświadczenia zawodowego w tej dziedzinie, aby uzyskać licencję.

W komunikacie prasowym wydanym we wtorek urzędnicy rządowi stwierdzili, że tylko jedna czwarta imigrantów wyszkolonych na całym świecie pracuje w swoim zawodzie w Ontario.

Roydon Fraser, prezes PEO, powiedział, że do 60 procent wniosków o licencje otrzymywanych przez jego stowarzyszenie pochodzi od inżynierów wyszkolonych poza Kanadą

Żaden inny organ wydający licencje nie zdecydował się na zniesienie kanadyjskiego wymogu doświadczenia.