Coroczny raport Uniwersytetu Oksfordzkiego na temat globalnych mediów wykazał, że zdecydowana większość Kanadyjczyków nie ufa tradycyjnym mediom informacyjnym.

Według raportu Digital News Report 2023 opublikowanego we współpracy z Reuters Institute, jednym z  problemów kanadyjskiego krajobrazu medialnego jest „centralna” rola rządu federalnego w regulowaniu mediów informacyjnych.

Badano zaufanie do tradycyjnych mediów, w tym CBC, Global News, CTV News, CP24, Toronto Star, Globe and Mail i innych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„W obliczu rosnących kosztów i spadających dochodów kanadyjskie media informacyjne restrukturyzują się i eksperymentują z nowymi treściami i modelami biznesowymi. Rola państwa staje się coraz bardziej centralna, od propozycji zmuszenia Google, Facebooka i innych do wynagradzania wydawców, po przyszłość krajowego nadawcy” – napisali analitycy Colette Brin i Sebastien Charlton.

Zaufanie spadło o 15% od 2016 r., kiedy 55% Kanadyjczyków wyraziło ogólne zaufanie do wiadomości podawanych w tradycyjnych mediach.

W 2023 roku Kanadyjczycy zgłosili najniższy w historii poziom zaufania wynoszący 40%. Dodatkowo zaufanie w Kanadzie anglojęzycznej było znacznie niższe (37%) niż w Kanadzie francuskiej (49%).

Ponadto raport wykazał, że postawy wobec mediów finansowanych ze środków publicznych, takich jak CBC, „są bardziej negatywne”. Media społecznościowe nadal są najlepszym wyborem dla Kanadyjczyków, jeśli chodzi o dostęp do wiadomości, a 69% twierdzi, że jest na bieżąco, korzystając ze źródeł internetowych. Kolejne 49% stwierdziło, że polega na telewizji, aby otrzymywać wiadomości, podczas gdy tylko 14% nadal polega na mediach drukowanych.

Tylko niewielka grupa Kanadyjczyków decyduje się płacić za wiadomości online (11%). Korzystanie z podcastów odegrało znaczącą rolę w sposobie, w jaki ludzie konsumują wiadomości, a 33% Kanadyjczyków twierdzi, że słuchało jakiegoś podcastu w ciągu ostatniego miesiąca.