Wzrost stóp procentowych najboleśniej odczuwają młodzi Kanadyjczycy, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Yahoo/Maru. Badanie przeprowadzono między 21 a 24 lipca wśród 1527 osób. Okazało się, że 52 proc. tzw. młodych dorosłych odczuwa niepokój z powodu kosztów obsługi swojego długu. 16 proc. przyznaje, że bardzo martwi się o swoją przyszłość finansową.

Średni roczny dochód ankietowanych wynosił od 50 000 do 90 000 dol.

Respondenci, którzy najczęściej skarżą się na stres z powodów finansowych to głównie osoby w wieku od 18 do 34 lat, mieszkające w Albercie, Kolumbii Brytyjskiej, Manitobie i Saskatchewan. Osoby z tej samej grupy wiekowej z Ontario i Quebecu rzadziej obawiają się o swoją przyszłość.

Podwyżki stóp procentowych również rzadziej spędzają sen z powiek osobom po 34 roku życia.

John Wright, wicedyrektor Maru, mówi, że mimo znaczącej podwyżki stóp procentowych, sporo osób jakoś przystosowało się do nowych warunków. Zauważa, że najlepiej poradziły sobie kobiety, osoby zarówno o najniższych, jak i o najwyższych dochodach, najstarsi Kanadyjczycy, a także ci mieszkający w prowincjach atlantyckich, Ontario i Quebecu.

Podobne badanie przeprowadzono w październiku 2022. Wówczas 57 proc. ankietowanych mówiło, że osobiście odczuwa skutki podwyżek stóp procentowych. Spośród nich 39 proc. było zaniepokojonych tą sytuacją.

Kolejną decyzję Banku Centralnego w sprawie stop procentowych poznamy 6 września.