Kanadyjski minister ds. Weteranów potępia wandalizm kanadyjskiego pomnika narodowego Vimy we Francji.

W oświadczeniu Ginette Petitpas Taylor, która jest również wiceministrem obrony narodowej, powiedziała, że ​​jest „zbulwersowana” wiadomością .

„Jak wszyscy Kanadyjczycy wiedzą, jest to święte miejsce upamiętniające ofiarę 60 000 Kanadyjczyków, którzy oddali życie w obronie wolności obywateli Francji i Belgii ponad 100 lat temu podczas pierwszej wojny światowej” – powiedziała. „Pomnik jest hołdem dla wszystkich Kanadyjczyków, którzy służyli podczas pierwszej wojny światowej. Powinien nas inspirować do pracy na rzecz trwałego pokoju, za który upamiętnieni tutaj oddali życie ”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

Pomnik w Givenchy-en-Gohelle we Francji jest poświęcony wszystkim Kanadyjczykom, którzy służyli podczas pierwszej wojny światowej i zawiera nazwiska ponad 11 000 Kanadyjczyków, którzy zginęli we Francji w nieznanym miejscu. Został zbudowany na miejscu bitwy pod Vimy Ridge, która rozpoczęła się 9 kwietnia 1917 roku i trwała trzy dni. Kanadyjskim żołnierzom udało się odnieść wielkie zwycięstwo, ale nie bez kosztów: 3598 Kanadyjczyków zginęło, a kolejne 7000 zostało rannych.

Bitwa została okrzyknięta ważnym momentem krzepnięcia tożsamości młodego kraju.