W Polsce odbyła się msza beatyfikacyjna  katolickiej rodziny zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej.

W nabożeństwie któremu przewodniczył wysłannik papieża Franciszka, wziął udział prezydent Polski i ponad 30 000 pielgrzymów.

Była to pierwsza beatyfikacja całej rodziny, co jest wielkim zaszczytem i krokiem w kierunku świętości.

Rozstrzelano ich w 1944 r. wraz z ukrywanymi przez nich Żydami w południowo-wschodniej Polsce, po tym jak zostali zdradzeni.

Pod koniec 1942 roku, kierując się wartościami chrześcijańskimi, rolnicy Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem małych dzieci – Stanisławą, Barbarą, Marią, Władysławem, Franciszkiem i Antonim – ukryli w swoim gospodarstwie we wsi Markowa ośmiu Żydów.

Saul Goldman, lat 70, ukrywał się wraz z synami Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojzeszem. Według Państwowego Instytutu Pamięci Narodowej były tam także Golda Grunfeld i jej siostra Lea Didner z córką Reszla.

Inaczej niż w okupowanej przez Niemców Europie Zachodniej, karą za pomaganie Żydom w okupowanej Polsce była doraźna egzekucja.

Niemieccy żandarmi rozstrzelali ukrywających się na strychu Żydów, a następnie wyprowadzili rodzinę Ulmów na zewnątrz, na oczach ich małych dzieci zastrzelili Józefa i Wiktorię, którzy byli wówczas w siódmym miesiącu ciąży – najstarszy miał osiem lat, najmłodszy 18 miesięcy. Następnie dzieci zostały zastrzelone.

Kilka miesięcy później członkowie polskiego podziemia dokonali egzekucji na funkcjonariuszu policji, który prawdopodobnie doniósł na rodzinę.

Niedzielną Mszę świętą na świeżym powietrzu prowadził wysłannik papieża Franciszka, kardynał Marcello Semeraro. Przemawiając w Watykanie, Papież określił Ulmów jako „promień światła” w mrokach wojny i poprosił tłumy na Placu Świętego Piotra o oklaski dla rodziny.

Przemówienie Papieża było transmitowane na żywo podczas uroczystości w Markowej.

W przemówieniu na zakończenie Prezydent Andrzej Duda podziękował papieżowi Franciszkowi za „nadzwyczajną” beatyfikację całej rodziny. „Dziękuję za ukazanie prawdy historycznej o tamtych czasach, o losach Polaków pod okupacją niemiecką. Kara śmierci miała siać terror” – powiedział.

W 1995 r. izraelski Yad Vashem przyznał Józefowi i Wiktorii tytuł „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, a w 2003 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny.

Beatyfikacja jest etapem w Kościele rzymskokatolickim prowadzącym do kanonizacji lub świętości. Beatyfikowani są uznawani za „błogosławionych” i godnych publicznej czci.

W 1939 r. w Polsce mieszkała największa w Europie społeczność żydowska, a więcej Polaków (ponad 7 000) zostało uhonorowanych przez Izrael za pomoc Żydom w czasie wojny niż jakakolwiek inna narodowość.

W czasie wojny zginęło około sześciu milionów obywateli Polski, z czego połowę stanowili Żydzi. We mszy uczestniczyli czołowi członkowie polskiego rządu, w tym premier Mateusz Morawiecki.

za BBC


W Markowej na Podkarpaciu odbyła się msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Nabożeństwu przewodniczył wysłannik Papieża, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. W Eucharystii uczestniczyli Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą i przedstawiciele władz państwowych.

Na uroczystościach obecni są także Ministrowie w KPRP: Grażyna Ignaczak–Bandych, Piotr Ćwik, Wojciech Kolarski i Andrzej Dera.

– Chcę podziękować w imieniu państwa, bo ta dzisiejsza uroczystość ma głęboki wymiar duchowy związany z naszymi przekonaniami religijnymi, naszą wiarą, naszymi zobowiązaniami z tej wiary wynikającymi, ale ma także ogromnie ważny wymiar państwowy z punktu widzenia podkreślenia w sposób dobitny, instytucjonalny prawdy historycznej o czasach niemieckiej, hitlerowskiej okupacji polskich ziem w czasie II wojny światowej, o ówczesnym zbrodniczym niemieckim prawodawstwie na tej ziemi, które to prawodawstwo było podstawową przyczyną tej tragedii i tej straszliwej zbrodni, jaka została popełniania na polskiej rodzinie – podkreślał.

Jak mówił Prezydent, „można zadać pytanie, jak to się stało, że za pomoc Żydom zginęła cała polska rodzina”.

– Na tej ziemi od tysiąca lat mieszkali Polacy razem z Żydami. Przy różnych wichrach historii, przy różnych zdarzeniach. Oba te narody także w ramach wielkiej Rzeczypospolitej wielu narodów trwały i współżyły ze sobą, rozwijając swoje kultury, które bardzo często splatały się i stanowią dzisiaj element naszej kultury polskiej – mówił Andrzej Duda.
Wskazał, że dopiero II wojna światowa doprowadziła do katastrofy i przerwania tego porządku, ponieważ „Niemcy postanowili unicestwić naród żydowski i zabić wszystkich Żydów mieszkających na terenie Rzeczypospolitej, którą okupowali”.

– Wielu Polaków udzielało pomocy swoim żydowskim sąsiadom. Ta kara śmierci, nie tylko dla pomagających, dla całych rodzin, miała służyć odstraszeniu, miała zasiać grozę. To w ramach tego zbrodniczego prawodawstwa zginęła cała Rodzina Ulmów – powiedział Prezydent.

W tym niezwykłym akcie beatyfikacji całej rodziny następuje potwierdzenie wyjątkowości i świętości rodziny jako jednostki a zarazem komórki społecznej, która jest razem, stanowi jedno; która współdecyduje o swoim losie i o tym, jaka jest – podkreślił Andrzej Duda.

Wspomnienie liturgiczne Rodziny Ulmów, decyzją Papieża, będzie obchodzone co roku 7 lipca.

Prezydent z Małżonką udali się z Markowej na Cmentarz Wojenny Ofiar Hitleryzmu 1939–1945 w Jagielle–Niechciałkach, gdzie odbyło się spotkanie modlitewne. Przed Pomnikiem Pamięci Żydów Obywateli II Rzeczypospolitej, zamordowanych w Markowej w latach 1942–1944 Para Prezydencka złożyła biało–czerwoną wiązankę.

Na nekropolii usytuowanej w lesie w Jagielle–Niechciałkach, w 279 mogiłach zbiorowych i 10 indywidualnych spoczywają 5672 ofiary, w tym 131 osób zidentyfikowanych. Spoczywają tu m.in. Żydzi z rodziny Didnerów, Goldmanów i Grünfeldów, zabici wraz z rodziną Ulmów.

Prezydent RP objął Patronatem Honorowym wydarzenia towarzyszące beatyfikacji. Wiele działań oraz inicjatyw o zasięgu krajowym i międzynarodowym koordynowanych jest przez powołany w marcu z inicjatywy Prezydenta RP Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

 

za prezydent.pl