Speaker Izby Reprezentantów  Kevin McCarthy  ogłosił 12 września, że ​​Izba rozpocznie dochodzenie w sprawie impeachmentu, aby zbadać możliwe zaangażowanie prezydenta Joe Bidena w interesy jego syna Huntera Bidena.

„Republikanie Izby Reprezentantów odkryli poważne i wiarygodne zarzuty dotyczące postępowania prezydenta Bidena. Podsumowując, zarzuty te dają obraz kultury korupcji” – powiedział McCarthy.

„Dzisiaj polecam naszej komisji Izby Reprezentantów wszczęcie formalnego śledztwa w sprawie impeachmentu wobec prezydenta Joe Bidena. Ten logiczny kolejny krok da naszym komisjom pełne uprawnienia do gromadzenia wszystkich faktów i odpowiedzi dla amerykańskiego społeczeństwa” – powiedział McCarthy. Na zakończenie swojego oświadczenia  McCarthy odmówił odpowiedzi na pytania reporterów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Oświadczenie McCarthy’ego to już drugi przypadek wszczęcia śledztwa w sprawie impeachmentu w związku z działalnością biznesową Huntera Bidena. Pierwsza, impeachment prezydenta Donalda Trumpa, dotyczyła jego prośby skierowanej do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o zbadanie pracy Huntera Bidena dla ukraińskiego giganta gazowego Burisma. Senat oczyścił Trumpa ze wszystkich zarzutów.

żKomisja Nadzoru Izby Reprezentantów prowadzi dochodzenie w sprawie rodziny Bidenów i ich rzekomych planów prowadzenia działalności gospodarczej za granicą. Według konserwatywnej organizacji non-profit Southeastern Legal Foundation, agencja przyznała w sierpniu, że przechowuje dużą liczbę e-maili wysłanych według doniesień przez prezydenta Joe Bidena na pseudonimowe konta e-mail, gdy był on wiceprezydentem.

Grupa złożyła pozew przeciwko NARA, zmuszając agencję do przekazania około 5400 e-maili potencjalnie powiązanych z fałszywymi kontami e-mail, które rzekomo zostały wysłane z trzech osobistych pseudonimowych kont e-mail: Robin Ware, Robert L. Peters i JRB Ware.

Oświadczenie McCarthy’ego nadeszło w dniu, w którym Izba wznowiła obrady po prawie siedmiotygodniowej przerwie letniej. Jeżeli Izba i Senat nie będą w stanie przyjąć 12 wymaganych ustaw budżetowych na finansowanie operacji po 30 września, czyli po zakończeniu roku budżetowego, upłynie również 19 dni od zawieszenia działalności rządu.

McCarthy zarzucił, że prezydent Biden okłamał naród amerykański w sprawie swojej wiedzy na temat zagranicznych interesów biznesowych jego rodziny. Speaker powiedział, że świadkowie zeznali, że prezydent Biden brał udział w szeregu rozmów telefonicznych i podjął inne działania w wyniku których na konta firmowe Huntera Bidena i jego partnerów biznesowych napłynęły miliony dolarów.