Minister ds. imigracji Marc Miller mówi, że kontrowersyjny pomysł, aby umożliwić nowym Kanadyjczykom składanie przysięgi obywatelstwa za pomocą kliknięcia na klawiaturze, jest nadal dobrą opcją, którą warto rozważyć, ale nie ma natychmiastowych planów jej wdrożenia.

Rząd poprosił w lutym o opinię  na temat pomysłu, aby umożliwić nowym Kanadyjczykom pominięcie wirtualnej lub osobistej ceremonii i zamiast tego składać przysięgę za pomocą kliknięcia myszką.

Sean Fraser, ówczesny minister ds. imigracji, przedstawił to jako tymczasową opcję, aby pomóc w odrobieniu zaległości osób oczekujących na obywatelstwo.

Dokumenty konsultacyjne zamieszczone w Internecie mówią, że nowe przepisy miały wejść w życie w czerwcu 2023 r., Ale Miller stwierdził, że jego departament wciąż się nad tym zastanawia. Uważa, że rząd musi zaoferować opcje technologiczne, szczególnie dla osób, które mieszkają na obszarach wiejskich i nie mogą podróżować na ceremonię.

Konsultacje społeczne przyniosły mieszane poglądy na temat tego pomysłu: niektórzy nazwali to podejściem przyszłościowym, podczas gdy inni uważali, że obniży to wartość ceremonii.