Nowa strategia PLL LOT na lata 2024-2028 zakłada przewiezienie blisko 17 mln pasażerów, 110 samolotów we flocie przewoźnika, 20 nowych kierunków – poinformował w czwartek prezes spółki Michał Fijoł. LOT będzie większy – dodał.

LL LOT zaprezentowały w czwartek wieczorem strategię firmy na lata 2024-2028.

W specjalnym nagraniu swoje słowa do zebranych skierował premier Mateusz Morawiecki: “LOT to coś więcej niż tylko firma. To nasz narodowy przewoźnik i jednocześnie ambasador Polski na całym świecie. Blisko 50 państw i 10 mln pasażerów – powiedział szef rządu.

Jak dodał, co roku samoloty polskiego przewoźnika świadczą usługi transportowe “niosąc w świat przekaz, że polska marka to najwyższa jakość”. “Sektor lotniczy generuje w Polsce ponad 150 tys. miejsc pracy. Buduje naszą atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną. Bez silnego LOT nie byłoby to możliwe” – wskazał Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że “LOT jest w polskich rękach i dynamicznie się rozwija rywalizując z innymi europejskimi przewoźnikami”.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki wskazał, że LOT jest “filarem polskiej gospodarki”. Jak dodał, w tym roku wynik finansowy LOT-u “będzie rekordowy”. “Zarząd ambitnie zapowiedział, że LOT w tym roku pokona 1 miliard złotych zysku netto. Ja zarządowi mocno kibicuję” – wskazał wiceminister aktywów. W jego ocenie, “LOT szybko nadąża za całą branżą lotniczą w odbudowującym się rynku po pandemii”.

Jak dodał, strategia LOT na lata 2024-2028 ma “przesunąć LOT mocno do przodu”. “Oczekujemy umocnienia na tych destynacjach, na których dzisiaj obsługuje pasażerów. Chcemy nowych kierunków, chcemy wzrostów. LOT ma rozpocząć wyścig z najlepszymi liniami lotniczymi. LOT ma rosnąć. LOT ma być nowoczesną firmą na nowe czasy” – podkreślił Małecki.

Prezes PLL LOT Michał Fijoł – prezentując strategię – wskazał, że w tym roku przewoźnik przewiezie 10 mln pasażerów, a w 2028 roku ma to być blisko 17 mln osób. “To będzie oznaczało, że będziemy mieli blisko 30 proc. wzrost” – powiedział.

Jak dodał, aby ten wzrost był możliwy, spółka będzie potrzebowała do 110 samolotów. Obecnie ma we flocie 75 maszyn. Jak mówił Fijoł, spółka chce “rosnąć zwłaszcza w segmencie samolotów dużego i średniego zasięgu”. Prezes poinformował, że LOT podpisał kontrakt na kolejne dwa samoloty Boeing 787 MAX 8.

Fijoł przekazał, że strategia zakłada uruchomienie przez przewoźnika 20 nowych kierunków, w tym m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także do Wietnamu, Tajlandii, Chin, Korei czy Japonii.

“Będziemy rozwijać naszą obecność w Europie, są nadal stolice, do których LOT nie lata” – powiedział prezes PLL LOT. Jak dodał, przewoźnik chce również rozwijać ruch między Polską a Ukrainą. Jak mówił szef spółki, LOT w swojej strategii chce rozwijać swoją obecność także w polskich portach regionalnych.

Nowa strategia spółki zakłada 640 mln zł zysku w 2028 r.

“Chcemy, aby do roku 2028 LOT osiągnął przychody na poziomie 17 mld zł. W każdym roku generował pozytywny wynik finansowy, co przełoży się na skumulowany zysk netto w wysokości blisko 2,5 mld zł” – zapowiedział członek zarządu ds. finansowo-ekonomicznych PLL LOT Paweł Urbaniak.

Jak dodał, dzięki rozsądnej polityce przychodowej i kosztowej LOT ma generować stabilną marżę. “W ramach nowej strategii będziemy systematycznie zwiększać wartość spółki” – przekazał.

Jak dodał, “ponad dwukrotny wzrost przychodów, przy utrzymaniu stabilnej marży pozwoli osiągnąć 640 mln zł zysku w 2028 r.”. “Będziemy odpowiedzialnie zarządzać finansami” – zapewnił wiceprezes.

Jak dodał, LOT zamierza terminowo spłacić wszystkie zobowiązania wynikające z udzielonej pomocy. (PAP)

Autorka: Aneta Oksiuta

mmi/