Odpowiedź Konsul RP na nasz komentarz

Szanowny Panie Redaktorze,
W nawiązaniu do Pańskiej relacji, która ukazała się w dniu 18 bm. na portalu Youtube Goniec pt. „Dlaczego nie mam informacji od konsulatu”, pragnę wyjaśnić co następuje.
Odnośnie Pana uwagi dot. pracownika placówki, który poprosił o to aby nie był filmowany pragnę zauważyć, że nie wszyscy pracownicy konsulatu pełnią funkcje dyplomatyczno-konsularne. W naszej placówce są także zatrudnione osoby w oparciu o przepisy miejscowe, które nasza placówka ma obowiązek przestrzegać. Bez zgody przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej oraz osób, których wizerunek jest utrwalany podczas głosowania w komisji wyborczej nie jest możliwe filmowanie czy fotografowanie. Jednocześnie przypomnę, że w Konsulacie Generalnym RP w Toronto nie ma rzecznika prasowego czyli osoby, której głównym zadaniem jest współpraca z mediami, stąd też pewne trudności w dostępie do konsulów w samym dniu głosowania, gdyż ci pełnili nie tylko funkcje członków komisji, ale wykonywali szereg innych ważnych zadań w tym czasie.
Dodam, że aktualne informacje dot. warunków i sposobów zapisania się do spisu wyborców oraz innych przepisów prawa regulujących organizację i przebieg wyborów były na bieżąco publikowane na stronie internetowej gov.pl/Kanada oraz w mediach społecznościowych placówki (Facebook i Twitter). Email z ww. informacjami był także wysłany w dniu 9 września br. na adres redakcji „Gońca”.
Mam świadomość, że zdaniem mediów jest uzyskiwanie rzetelnej wiedzy oraz przekazywanie jej swoim odbiorcom i doceniam rolę dziennikarzy w tym zakresie.

Z wyrazami szacunku,

Magdalena Pszczółkowska
Consul General of the Republic of Poland

Od redakcji:
Szanowna Pani, bardzo dziękuję za odpowiedź, gwoli ścisłości 9 września otrzymaliśmy jedyną informację z konsulatu na temat wyborów, jeszcze przed ustanowieniem komisji wyborczych zakończoną uwagą: Kolejne komunikaty w sprawie wyborów publikowane będą sukcesywnie, zgodnie z kalendarzem wyborczym.
Również gwoli ścisłości nie wyrażono zgody na moje filmowanie, nie na terenie komisji wyborczej czy budynku konsulatu – lecz wokół niego,zaś „przepisy miejscowe” zezwalają na filmowanie urzędników – jak np policjantów – podczas wykonywania ich obowiązków służbowych o ile filmowanie nie przeszkadza im w pracy.
Rozumiem, że brak rzecznika prasowego uniemożliwia uzyskanie odpowiedzi na pytania podnoszone przez naszych czytelników.
Pozdrawiam serdecznie Andrzej Kumor


The Religious Castration of Our Canadian Military

The demotion of God from public ceremonies has officially begun, with the Canadian Department of National Defense spokesperson Derek Abma’s October 20-th directive, that our chaplains can’t use words such as “God”,” Heavenly Father”, and “Prayer” – under the lame pretext of not wanting to displease a few discontented atheists.
This is tantamount to our Liberal government piercing the heart of God with a dagger, and throwing away His providential armor protecting our military (Isaiah 40-31) – a kind of moral treason (since all politicians have taken an oath before God), thus leaving our soldiers and all Canadian citizens more vulnerable in any future conflicts.
In contrast to this neo-Marxist like directive, in which God is degraded and pushed to the sidelines, we can look at the history of Poland and its peoples where God and courage, derived from a strong Faith played a very crucial role in groundbreaking world battles that changed world history, i.e.:
if the Polish King Jan III Sobieski the leader of the Holy Roman Empire and the Polish- Lithuanian Commonwealth had not implored God, he would have surely lost the Battle of Vienna in 1683, allowing the Muslim Ottoman Empire to conquer Europe’s Christian civilization – and he would not have written afterwords “Venimus, vidimus, et Deus vicit” meaning “We came, We saw, and God Conquered”;
if the Catholic Church had not urged the Polish people to have strong faith and beg God for His protection, the Communist Bolsheviks from Russia would have conquered Poland, and gone on to spread their Marxist plague to the rest of Europe – instead they lost the Battle of Warsaw in 1920, later called the Miracle over Wisla River, due to the miraculous appearance of the Blessed Virgin Mary over the Wisla River, causing the Bolsheviks to retreat in great fear and disgrace, allowing Poland to once more save Europe’s Christian civilization;
if the highly skilled and courageous Polish pilots flying in the Royal Air Force, especially in Squadrons 302 and 303, during the Battle of Britain in 1940, had not been as successful in the air defending (the most German aircrafts shot down – 203), Germany’s air onslaught ahead of their planned invasion, could have resulted in Hitler taking over the country;
if the Polish army under Lieutenant General Wladyslaw Anders not won the very difficult Battle of Monte Cassino in 1944, the Allied forces could not have freed Rome and Italy in general from the German occupation, which would have prolonged the war in Europe and its casualties.
Therefore, it is illogical and immoral for any government to expect its soldiers to protect their nation, and to possibly face death, while at the same time not having any recourse to their creator, i.e., God – to do so would be like removing a soldier’s spiritual shield, and rendering him or her religiously castrated – a fragile sitting duck for the enemy.
Our Canadian military chaplains would be wise to remember the words of Christ: “Give to Caesar what is Caesar’s, and to God what is God’s”. If they can’t do that at the same time, then they can learn from the actions of St. Thomas Moore when he was the Chancellor of England under King Henry VIII, and could not agree with the King’s immoral directives – he resigned with a clear conscience, knowing that he obeyed God first.

Dr Andrzej Caruk
October 23, 2023
Kitchener, Ontario


•••
Lubię słuchać naszego polskiego radia z rana. Ale: napisze to , co napisałem w tamtym roku w komentarzach pod Radio party 2022 po, których wyłączono komentarze. Mam nadzieję, że w tym roku będzie inaczej. Tak jak na wstępie napisałem, słucham radia codziennie rano w drodze do pracy. Jednak, jak słyszę, że nie ma pieniędzy na utrzymanie radia na częstotliwości i po raz kolejny proszeni są słuchacze o dotacje, to mam w głowie cały czas ta sama myśl. Już prowadzący oraz Maciek Czapliński w tamtym roku przyznali, że radio na falach am, które znamy jest kwestia czasu jak zniknie. Pakowanie tysięcy dolarów na utrzymanie częstotliwości mija się z ciele gdzie w internecie jest to bezpłatne, i nie oszukujmy się, taki czeka lost tego radia, jak każdego innego. Utrzymywanie częstotliwości “za takie pieniądze” jest wręcz nieopłacalne z punktu widzenia biznesu po prostu głupie.
Wiem, że starsze pokolenie bazuje tylko na odbiorze z fal AM ale czy jest to warte? Sam słucham radia z rana na falach AM bo jest łatwiej. Ale nie mam nic przeciwko temu, żeby nacisnąć jeden guzik w aplikacji i włączyć przez internet z telefonu.   Utrzymywanie radia na falach AM jest jak z pacjentem któremu umarł mózg, a jest podtrzymywany przy życiu za pomocą maszyny w szpitalu. Kwestia czasu jak go odłączą. I tak jest w przypadku tego radia na falach AM. Czym szybciej się z tym pogodzicie tym łatwiej i TANIEJ dla wszystkich.
Powodzenia, codzienny słuchacz, który głównie czeka na informacje “TYM ŻYJE MIASTO” w radiu 7.   Pozdrawiam całą ekipę.


•••
Panie Andrzeju, przykre jest to, że dochodzi do takich sytuacji w Konsulacie. Nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego w Polsce w punktach wyborczych byli filmowani wyborcy i czasowi urzędnicy w komisjach wyborczych. Tutaj natomiast nie było to dozwolone. Czy to nie są osoby publiczne? Co do  potwierdzania obywatelstwa polskiego,jeśli jest taki przepis osoba wytypowana z Konsulatu powinna dokładnie wyjaśnic wszystkie procedury i powody dlaczego to ma miejsce. Jeśli oni tego nie robią, wiec powinni Panu dać namiary do rzecznika prasowego MSZ czy MSW w celu uzyskania pełnej informacji. Panie Andrzeju, jeśli jest takie wycie bez powodu,znaczy to ze robi Pan coś dobrego dla nas Polaków. Jest wycie, to znakomicie. Czy praktyki i „kultura” komunistyczna powracają do łask? Pozdrawiam.
barbaraci


•••
Co do JKM, to mam tylko jedną uwagę. Jeżeli już za coś go ganić, to tylko za wyjątkowo głupią decyzję zmiany lidera partii na rok przed wyborami. Nikt i nigdzie tego tak nie robi. Zawsze lider rezygnuje natychmiast po wyborach (przegranych czy wygranych), żeby dać czas nowemu liderowi na otrzaskanie się i naukę na błędach. Mentzen popełnił dużo błędów, ale ciągle nie wiemy, czy on się nadaje na lidera, czy nie, bo właśnie nie miał wystarczająco dużo czasu.
drneko


•••
Poważni ludzie w PL  nie biorą poważnie pogadanek Korwina. Konfederacja przegrała z powodu przyjęcia na listy spadów z innych partii i zaniedbaniu tzw. dołów, którzy są solą każdej partii i niestety nie zostali docenieni przez prezesów. Pajacowanie Mentzena w stylu TikToka wcale nie pomagało. Banasiowanie też było nie potrzebna bo dało haka PiSowi na Konfe. Ogólnie powodem klęski jest niedojrzałość liderów Konfy, wyrazem tego było to, że oni przewrócą stolik i nie wejdą z nikim w koalicję. Przecież tak twierdząc przez 100 lat nie będa mieli wpływy na Sejm.
boma