„Poczuliśmy się urażeni komentarzami premiera Trudeau, ponieważ rozmawiałem z premierem Trudeau zaledwie tydzień wcześniej na temat umożliwienia wyjazdu kanadyjskiej ludności cywilnej przebywającej w Gazie, a Izrael zrobił, co w jego mocy, i uczynił z tego priorytet” – powiedział prezydent Izraela Isaac Herzog w niedzielę w programie „The National”   CBC

Izraelski prezydent stwierdził,  że Izrael „naprawdę” troszczy się o ludność cywilną w Gazie i ostrzega ją przed zbliżającymi się atakami za pośrednictwem ulotek, SMS-ów i innych metod, aby dać czas na ucieczkę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Mówimy im, aby opuścili ich posesje, ponieważ z tych posesji wystrzelono przeciwko nam rakiety; z waszych domów, z waszych sklepów, z waszych meczetów wyszły ataki terrorystyczne” – wyjaśnił.

Herzog stwierdził, że atak Hamasu z 7 października, w którym zginęło około 1200 Izraelczyków, a setki cywilów wzięto jako zakładników, był dziełem „imperium zła”, które ma ambicje wykraczające poza jego kraj.

Skrytykował Trudeau za wzywanie Izraela do „zachowania maksymalnej powściągliwości” w Gazie. Trudeau powstrzymał się od wyraźnego wezwania do zawieszenia broni i zamiast tego nalegał na tymczasowe wstrzymanie walk, aby umożliwić pomoc humanitarną do Gazy.

Prezydent Izraela Isaac Herzog mówił Ianowi Hanomansingowi z „The National”, że jego kraj zrobił, co w jego mocy, aby zapobiec ofiarom śmiertelnym wśród ludności cywilnej, ale bezprecedensowe ataki na Gazę były konieczne, aby “chronić ludzkość” przed złem Hamasu. Na początku tego miesiąca Trudeau ostrzegł Izrael, że rosnąca liczba ofiar śmiertelnych wśród cywilów w Gazie budzi zaniepokojenie.

„Wyraziłem się jasno, że ceną sprawiedliwości nie może być ciągłe cierpienie wszystkich palestyńskich cywilów. Nawet wojny mają swoje zasady. Każde niewinne życie – izraelskie i palestyńskie – jest równe pod względem wartości” – powiedział Trudeau.

„Wzywam rząd Izraela do zachowania maksymalnej powściągliwości. Świat ogląda tę sytuację w telewizji i mediach społecznościowych. „Słyszymy zeznania lekarzy, członków rodzin, ocalałych, dzieci, które straciły rodziców. Świat jest świadkiem tego – zabijania kobiet i dzieci, niemowląt. To musi się skończyć”.

Trudeau potępił także Hamas w swoich uwagach, mówiąc, że grupa bojowników „musi zaprzestać wykorzystywania Palestyńczyków jako ludzkich tarcz” i wzywając Hamas do uwolnienia zakładników.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu szybko zareagował na te słowa. W poście w mediach społecznościowych, w którym oznaczono Trudeau, Netanjahu powiedział, że Izrael nie jest tym, który „celowo atakuje cywilów, ale [to] Hamas obcinał głowy, palił i masakrował cywilów w ramach najgorszych okrucieństw, jakich doświadczyli Żydzi od czasu Holokaustu.
Słowa Trudeau skrytykował także Michael Levitt, były poseł Partii Liberalnej, który obecnie pełni funkcję prezesa i dyrektora generalnego Towarzystwa Przyjaciół Szymona Wiesenthala.

Levitt powiedział, że „lekkomyślne oskarżenia Trudeau wysuwane przeciwko Izraelowi są głęboko niepokojące”. „Zjadliwe uwagi dotarły także do nas, gdzie Żydzi tacy jak ja, zaniepokojeni po tygodniach narastającego antysemityzmu, otrzymali przesłanie głośno i wyraźnie”. Levitt powiedział, że komentarze Trudeau „mogą jeszcze bardziej podsycić ogień nienawiści do Żydów, z którym już mamy do czynienia”.