Rząd Douga Forda przejmie odpowiedzialność za Gardiner Expressway i Don Valley Parkway od władz municypalnych Toronto,   oszczędzając miastu miliardy dolarów.

W zamian miasto zgodziło się nie stać na przeszkodzie prowincji w staraniach o uzyskanie pozwoleń na planowanie  remontu Ontario Place.

Transakcja jest częścią nowego porozumienia pomiędzy władzami prowincji i ma zaradzić problemom finansowym Toronto. W sumie umowa zapewni miastu pomoc finansową w wysokości do 1,2 miliarda dolarów w ciągu trzech lat. W budżecie na 2024 rok miasto boryka się z niedoborem 1,5 miliarda dolarów.

Umowa spowoduje, że koszty utrzymania i naprawy dwóch głównych arterii Toronto zostaną przeniesione z powrotem na rząd prowincji. W poniedziałkowej konferencji prasowej premier Doug Ford powiedział, że przejęcie Gardiner Expressway i DVP mogłoby zapewnić Toronto ulgę kapitałową w wysokości 7,6 miliarda dolarów.

„Te dwie autostrady są niezbędne dla powodzenia gospodarki prowincji” – stwierdził Ford.

Ford zobowiązał się również nie pobierać opłat za żadną z nich. Miasto Toronto próbowało wprowadzić opłaty na autostradach już w 2016 roku, ale zostało to zablokowane przez ówczesny rząd liberalny.

Na początku tego roku władze miasta poinformowały, że przyznano już kontrakty o wartości 500 milionów dolarów na odbudowę 1,7-kilometrowej wschodniej części Gardiner, a dodatkowe kontrakty o wartości 650 milionów dolarów zostaną uwzględnione w planach inwestycyjnych.

Część drogi ekspresowej Gardiner od autostrady 427 do rzeki Humber była obsługiwana przez prowincję jako część Queen Elizabeth Way, dopóki rząd Mike’a Harrisa nie przerzucił kosztów na miasto w 1997 r.

Miasto zgodziło się przyznać prowincji „uprawnienia do wydawania zatwierdzeń projektów dla Ontario Place”. Rada miasta przekaże prowincji należące do miasta grunty w celu przebudowy i nie będzie przeszkadzać Fordowi w planach dotyczących tego obszaru.

Władze prowincji oświadczyły, że w dalszym ciągu planują przeniesienie Centrum Nauki Ontario na nabrzeże w ramach przebudowy, ale zobowiązały się „szanować dziedzictwo” muzeum i centrum edukacyjnego.

Chow powiedziała, że ​​ma nadzieję utrzymać „publiczne, zorientowane na społeczność programy naukowe w istniejącym Centrum Nauki w Ontario”. Burmistrz zapytana przez reportera potwierdziła, że nie będzie wykorzystywała terenu pod zabudowę mieszkaniową.

Nie jest jasne, co to oznacza dla pierwotnej lokalizacji Centrum Nauki w North York. Nowa umowa zapewni także miastu kwotę 330 milionów dolarów w ciągu trzech lat na obsługę Eglinton Crosstown LRT i Finch West LRT.

Z dokumentów uzyskanych przez CTV News Toronto wynika, że ​​miasto rozważało „odroczenie na czas nieokreślony” realizacji obu projektów ze względu na koszty finansowe.

Prowincja przeznaczy także 750 milionów dolarów na finansowanie 55 nowych pociągów metra dla linii Bloor-Danforth w Toronto – chociaż  ​​będzie to uzależnione od odpowiedniego wsparcia federalnego. Dodatkowe 300 milionów dolarów w formie jednorazowego finansowania zostanie również przeznaczone na projekty związane z bezpieczeństwem w komunikacji miejskiej.

W zamian za wszystkie te warunki, a także dodatkowe wsparcie operacyjne w wysokości 600 milionów dolarów dla schronisk i osób bezdomnych, miasto zgodziło się spełnić cele mieszkaniowe prowincji.

Toronto zobowiązało się do wybudowania ponad 74 000 mieszkań do 2025 r.,

żWszystkie te zmiany zostaną opisane w ustawie New Deal for Toronto Act, którą rząd ma nadzieję wkrótce przedstawić legislaturze.