Minister spraw zagranicznych, Mélanie Joly, zapowiada, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszona krajowa strategia indopacyficzna. Dokument będzie dotyczył współpracy również w kwestii zmian klimatu. Znaczny wpływ na zapisy ma mieć spotkanie chińskiego rządu, które odbędzie się za dwa tygodnie. 16 października rozpocznie się tygodniowy kongres Komunistycznej Partii Chin, organizowany raz na pięć lat. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping, ma przedstawić sytuację gospodarczą państwa i ujawnić, czy polityka pandemiczna, która spowodowała zerwanie globalnych łańcuchów dostaw, zostanie utrzymana. To właśnie z powodu tej polityki Montreal będzie organizował w grudniu szczyt ONZ na temat bioróżnorodności – mimo że Chiny mają mu przewodniczyć.

Liderzy biznesu i byli dyplomaci od kilku miesięcy naciskali na rząd, by wyartykułował swoje stanowisko w sprawie stosunków między krajami i priorytetów w regionie Indo-Pacyfiku.

Joly w przyszłym tygodniu odwiedzi Peru podczas szczytu Organizacji Państw Amerykańskich. Tu tematem ma być m.in. zwiększenie ilości nawozów wysyłanych do Ameryki Łacińskiej, by zrównoważyć skutki sankcji nałożonych na Rosję. W połowie października ma być natomiast w Japonii i Korei Południowej.