Według urzędników federalnych pięć osób zmarło w rezultacie  epidemii salmonelli związanej z dwiema markami melonów kantalupa sprzedawanych w sześciu kanadyjskich prowincjach.

Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (PHAC) podała w czwartek, że u 129 osób potwierdzono zakażenie salmonellą związaną ze spożyciem tego owocu – prawie dwukrotnie więcej niż w ostatniej aktualizacji z 1 grudnia, kiedy to odnotowano jeden zgon.

Prawie połowa osób, które zachorowały, to osoby powyżej 65. roku życia, a trzecią część stanowią dzieci poniżej piątego roku życia. Jak podaje aktualizacja, odnotowano przypadki u dzieci w wieku poniżej roku i co najmniej jeden u osoby dorosłej w wieku powyżej 100 lat.

Objawy obejmują gorączkę, dreszcze, nudności, wymioty, biegunkę i bóle głowy.

W swojej najnowszej aktualizacji agencja nie podała żadnych szczegółów na temat zgonów , ale stwierdziła, że ​​liczba przypadków w Quebecu gwałtownie wzrosła – 91 potwierdzonych infekcji w porównaniu z 35 w zeszłym tygodniu.

17 przypadków jest także w Ontario i 15 w Kolumbii Brytyjskiej. Służby potwierdziły po dwa przypadki na Wyspie Księcia Edwarda, w Nowym Brunszwiku oraz w Nowej Fundlandii i Labradorze.

PHAC twierdzi, że ludzie chorowali od połowy października do połowy listopada, a 44 osoby trafiły do ​​szpitala, a ponadto badane są inne zakażenia salmonellą.

„Osoby zakażone bakterią salmonelli mogą przenosić salmonellę na inne osoby w ciągu kilku dni do kilku tygodni po zakażeniu, nawet jeśli nie mają objawów” – czytamy w aktualizacji.

Konsumentów ostrzega się, aby nie kupowali, nie jedli ani nie sprzedawali melonów Malichita lub Rudy. Agencja wydała osobne wycofanie innych rodzajów owoców , takich jak honeydew, ananas, arbuz a także na różnych tacach z owocami.

„Jeśli nie możesz zweryfikować marki melona lub jeśli Twój produkt podlega wycofaniu z obrotu przez CFIA, zaleca się jego wyrzucenie” – stwierdził PHAC.

W listopadzie trzykrotnie wydał ostrzeżenia o wycofaniu żywności w przypadku melonów Malichita sprzedawanych między 11 października a 14 listopada.

24 listopada zaktualizowało swoje ostrzeżenie, aby uwzględnić melony marki Rudy sprzedawane między 10 października a 24 listopada.

Trzy osoby w Stanach Zjednoczonych zmarły z powodu zakażonego melona