Sąd jednak zawiesił swoje orzeczenie do 4 stycznia 2024 r. „do czasu rozpatrzenia sprawy przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych”.

Jeśli Sąd Najwyższy wyrazi zgodę na ponowne rozpatrzenie tej kwestii do 4 stycznia, Sekretarz Stanu Kolorado będzie musiał w dalszym ciągu uwzględniać Prezydenta Trumpa w głównej karcie do głosowania. W przeciwnym razie zostanie usunięty

Orzeczenie to uchyla orzeczenie sądu niższej instancji, zgodnie z którym prezydent Trump mógł wziąć udział w głosowaniu,  chociaż „włączył się” do „powstania” 6 stycznia 2021 r., gdyż sekcja 3 14. poprawki nie ma zastosowania do prezydentów. Sądu Najwyższego Kolorado nie przekonały ani sąd niższej instancji, ani argumenty prezydenta Trumpa, że ​​sekcja 3 nie ma zastosowania do prezydentów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Sekcja trzecia obejmuje urząd Prezydenta i osobę, która złożyła przysięgę jako Prezydent. W tej kwestii sąd rejonowy popełnił  błąd” – czytamy w postanowieniu.

To sprawia, że ​​Kolorado jest pierwszym i na razie jedynym stanem, który dyskwalifikuje prezydenta Trumpa od udziału w prawyborach stanowych.

Prezydent Trump zapowiedział, że złoży odwołanie.

Sąd Najwyższy Kolorado orzekł, że przemówienie Prezydenta Trumpa wygłoszone 6 stycznia 2021 r. i wcześniej „nie było chronione Pierwszą Poprawką”, ponieważ było to przemówienie, które „mogło podżegać do  bezprawia i przemocy”.

Podobne skargi zostały rozpatrzone lub są rozpatrywane w połowie stanów w całym kraju, a sądy stanowe orzekły dotychczas, że nie mają kompetencji do interpretowania i stosowania sekcji 3 14. poprawki w prawyborach prezydenckich.

 

Rzeczniczka  Trumpa, Alina Habba, stwierdziła: „To orzeczenie wydane przez Sąd Najwyższy Kolorado atakuje samo serce demokracji tego narodu. Ufamy, że Sąd Najwyższy unieważni to niekonstytucyjne postanowienie”.

Wielu komentatorów uważa, że jest to celowe działanie amerykańskiej oligarchii mające na celu usnięcie Trumpa z kandydowania w wyborach, sondaże dają mu w nich miażdżącą przewagę

Kontrakandydat Trumpa w prawyborach w partii republikańskiej Vivek Ramaswamy
zobowiązał się wycofać  z prawyborów w Kolorado do czasu, aż Trump również będzie mógł wziąć udział w głosowaniu, i zażądał aby Ron DeSantis, Chris Christie i Nikki Haley zrobili to samo – w przeciwnym razie milcząco poprą ten nielegalny manewr, który będzie mieć katastrofalne skutki