Ottawa wprowadza nowe środki imigracyjne, w tym przyznaje tymczasowe wizy osobom w Gazie spokrewnionym z Kanadyjczykami, a także Izraelczykami i Palestyńczykami już przebywającymi w Kanadzie

Zauważając, że wielu Kanadyjczyków jest zaniepokojonych bezpieczeństwem swoich bliskich przebywających obecnie w Gazie, Minister ds. Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa Marc Miller ogłosił w czwartek, że rząd zamierza przyznawać trzyletnie wizy na pobyt czasowy członkom dalszej rodziny obywateli Kanady oraz członkom dalszej rodziny obywateli i stałych mieszkańców Kanady.

„Aby mogli przyjechać do Kanady i połączyć się z mieszkającymi tutaj członkami swoich rodzin” – powiedział Miller ostrzegając jednocześnie, że Kanada nie ma żadnej pewności co do dalszych ewakuacji z terytorium kontrolowanego przez Hamas.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Uprawnieni członkowie rodziny, którzy będą mogli złożyć wniosek, to: małżonek, partner prawny, dziecko bez względu na wiek, wnuk, rodzeństwo, rodzic lub dziadek obywatela Kanady lub stałego rezydenta, a także członkowie ich najbliższej rodziny. Wymagana będzie dokumentacja obejmująca dowód pokrewieństwa i dane biometryczne.

Od czwartku rząd federalny udostępnia także zwolnione z opłat zezwolenia na naukę lub pozwolenia na pracę członkom najbliższej rodziny obywateli Kanady lub stałych rezydentów, pod warunkiem, że obecnie mieszkają w Kanadzie i opuścili Izrael lub terytoria palestyńskie po 7 października.

Minister nakazał także, aby wszystkie istniejące i nowe wnioski o pobyt stały dla Palestyńczyków w ramach grup rodzinnych były traktowane priorytetowo, ponieważ w Gazie obecnie „nie da się mieszkać”.

Miller ogłosił te trzy środki podczas konferencji prasowej w Ottawie, przekazując aktualne informacje dla Kanadyjczyków „dotkniętych konfliktem w Izraelu, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy”.

„Trwająca wojna między Izraelem a Hamasem spowodowała w Gazie katastrofę humanitarną na bezprecedensową skalę” – powiedział.

Miller oszacował w czwartek, że dzięki tym środkom setki bliskich Kanadyjczyków może przedostać się do tego kraju, potencjalnie korzystając z pomocy sponsorów.

„Nowi Demokraci z radością przyjmują to od dawna spóźnione oświadczenie rządu federalnego” – stwierdziła w oświadczeniu posłanka NDP Jenny Kwan. „Rodziny czekały na ten dzień zbyt długo”.

Kanadyjski departament imigracyjny uruchomił specjalną linię telefoniczną, na którą można kierować zapytania dotyczące tych środków: 613-321-4243. Aby nadać priorytet zapytaniu online, rząd zaleca użycie podczas wypełniania formularza słowa kluczowego „MOME2023”.