Palestyńska dziennikarka z Kanady została zwolniona za posty w mediach społecznościowych wzywające do #wolnejpalestyny.   To tylko jeden z wielu przypadków w całej Kanadzie, w których pracownikom i studentom groziły zwolnienia, zawieszenia lub wezwania do niezatrudniania ich w związku z ich publicznie wyrażanym stanowiskiem politycznym w sprawie wojny Izrael-Hamas. Jest to trend obserwowany nie tylko w Kanadzie, ale także w USA i Europie oraz w różnych branżach, w tym w mediach, prawie, służbie zdrowia i sektorze usług.

Według trzech prawników z Ontario, którzy rozmawiali z CBC News, niektórzy pracodawcy i instytucje szybko podjęły działania przeciwko pracownikom lub studentom, tworząc środowisko, w którym wielu obawia się, że stracą pracę lub poniosą konsekwencje dla swojej edukacji, jeśli wyrażą stanowisko polityczne faworyzujące jedną stronę – Palestyńczyków – podczas tej wojny.

Jeśli chodzi o poglądy proizraelskie, mieszkająca w Toronto prawniczka imigracyjna Debbie Rachlis stwierdziła, że ​​„osobiście nie zna nikogo, kto stracił pracę lub któremu grożono utratą pracy za wyrażenie opinii”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Prawniczka z Toronto, Nora Fathalipour, powiedziała, że ​​otrzymała aż 300 próśb od osób z Kanady i Stanów Zjednoczonych po opublikowaniu na LinkedIn oferty reprezentowania osób „którzy spotykają się z dyscyplinowaniem akademickim lub zawodowym za wypowiadanie się na temat Palestyny”.

Prawie 650 prawników, studentów prawa i profesorów w całej Kanadzie podpisało list otwarty do kanadyjskiej społeczności prawniczej opublikowany 6 listopada, w którym odnotowuje się „mrożący wpływ” na wolność słowa w środowisku prawniczym od wybuchu wojny.

W piśmie zarzuca się, że niektórzy przedstawiciele tego zawodu „kontaktują się z pracodawcami prawników i nawołują do ich zwolnienia za propagowanie propalestyńskiego stanowiska.

Zrzuty ekranu przesłane do CBC News przez członka zamkniętej grupy na Facebooku o nazwie Canadian Jewish Physicians przedstawiają wypowiedzi członków twierdzących, że sporządzili listę 271 studentów medycyny, którzy podpisali list otwarty wzywający do zawieszenia broni i zaprzestania ataków na placówki opieki zdrowotnej i robotnicy w Gazie.

Deklarowanym zamiarem jest udostępnienie tej listy dyrektorom programów przed rozmowami kwalifikacyjnymi.

Dwóch pracowników Centrum Studiów nad Holokaustem Przyjaciół Szymona Wiesenthala – organizacji non-profit z siedzibą w Toronto zajmującej się prawami człowieka, zajmującej się edukacją o Holokauście i antysemityzmie – powiedziało CBC News, że pedagodzy centrum, którzy prowadzą warsztaty i kursy w szkołach, zostali poinstruowani, aby zgłaszać uczniów którzy wypowiadają się krytycznie na temat Izraela.