Miliarder Elon Musk, oskarżany o tolerowanie i promowanie antysemickich postów na X – platformie mediów społecznościowych, której jest właścicielem, znanej wcześniej jako Twitter, odwiedził w poniedziałek muzeum obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Odbył tę podróż z Benem Shapiro, popularnym żydowskim konserwatywnym komentatorem.

 

Muskowi towarzyszyli przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów, rabin Menachem Margolin i ocalały z Holokaustu Gidon Lev. Musk złożył wieniec pod ścianą śmierci oraz wziął udział w krótkiej ceremonii i nabożeństwie pod pomnikiem w Birkenau.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Musk przyjechał do Krakowa na doroczną konferencję Europejskiego Stowarzyszenia Żydów jak odbywa się w poniedziałek i wtorek przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście przypadającym 27 stycznia.
O Auschwitz-Birkenau powiedział: Gdyby istniały media społecznościowe, nie byłoby to możliwe

W rozmowie z Shapiro Musk powiedział, że nigdy nie będzie w stanie zapewnić, że antysemityzm na jego platformie zostanie zredukowany do zera, ale X ma najmniejszy poziom antysemityzmu w porównaniu z jakąkolwiek inną platformą mediów społecznościowych. „W TikToku występuje około pięć razy więcej antysemityzmu” – dodał.

Margolin, która stoi na czele organizacji z siedzibą w Brukseli, zaprosiła Muska na wycieczkę do Auschwitz, „aby tam przejść, poczuć to i zrozumieć”. Musk, który początkowo wydawał się odrzucać na zaproszenie, twierdząc, że widział zdjęcia obozów koncentracyjnych i jest dobrze poinformowany o Holokauście, w dalszej części dyskusji odpowiedział „wstępnie tak”. Powiedział, że i tak jedzie w okolice.

Zaproszenie w Internecie nastąpiło po sporze pomiędzy Muskiem a grupami żydowskimi, w tym Anti Defamation League , która zażądała, aby zaprzestał pozwalania  na wyrażanie antysemickich poglądów na  X. Skrytykowali go także za jego  poparcie dla  postu zarzucającego środowiskom żydowskim popieranie podmieniania ludności białej w Ameryce. Musk z kolei oskarżył ADL o wspieranie lewicy i odstraszenie reklamodawców.

Według zarzutów ADL Musk na X promował teorię spiskową QAnon, cytował nazistów, współpracował z antysemitami i porównywał George’a Sorosa do złoczyńcy z komiksu X-Men, Magneto.

W sierpniu Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz poinformowało, że X odrzucił skargę muzeum dotyczącą osób negujących Holokaust, którzy zamieszczają na Twitterze jadowite i antysemickie treści. Urzędnicy muzeum powiedzieli, że na platformie pojawiają się „znacznie więcej treści antysemickich i zaprzeczających” niż w przeszłości.

Musk odwiedził Izrael w listopadzie i zwiedził południowy izraelski kibuc Kfar Aza, który był celem Hamasu podczas masakry 7 października. Dołączył do niego izraelski premier Benjamin Netanjahu, który nazwał go „osobą, której inteligencję i wkład dla ludzkości bardzo doceniam”.