Jak wynika z zarzutów zawartych w nowo nieopieczętowanym akcie oskarżenia, dwóch Kanadyjczyków planowało przeprowadzenie zabójstw w USA na zlecenie irańskich służb wywiadowczych.

Podejrzani są oskarżeni o spiskowanie w celu zastrzelenia mężczyzny i kobiety mieszkających w Maryland,  a będących uchodżcami  z Iranu.

Zarzuty ujawnione w poniedziałek przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych obejmują szczegóły rzekomego spisku, w tym kwotę, jaką potencjalni zabójcy zażądali za tę robotę: 350 000 dolarów amerykańskich.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wiadomość o zarzutach pojawia się w czasie niezwykle wysokiego napięcia w stosunkach z Iranem, gdy Stany Zjednoczone grożą odwetem po tym, jak trzech członków armii amerykańskiej zginęło w odwetowym ataku bojówki wspieranej przez Iran.

W akcie oskarżenia zidentyfikowano jednego z kanadyjskich podejrzanych jako Damiona Patricka Johna Ryana, członka gangu Hells Angels, który rzekomo zebrał grupę uzbrojonych bandytów na przełomie 2020 i 2021 r. Rzekomo współpracował z innym Kanadyjczykiem, Adamem Richardem Pearsonem, który mieszkał wówczas nielegalnie w Minnesocie.

Według USA zostali oni zatrudnieni przez  irańskiego handlarza narkotyków, który działał na polecenie pewnego funkcjonariusza irańskiego Ministerstwa Wywiadu i Bezpieczeństwa

W poniedziałek w odrębnym postępowaniu rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił sankcje finansowe wobec sieci prowadzonej przez domniemanego handlarza narkotyków Naji Ibrahima Sharifi-Zindashtiego. Władze amerykańskie twierdzą, że Zindashti ma siedzibę w Iranie, a Ministerstwo Wywiadu i Bezpieczeństwa daje swobodę jego przestępczej działalności. W zamian za ochronę państwa grupa przestępcza dokonuje na wielu kontynentach zabójstw i porwań dysydentów i przeciwników irańskiego reżimu; według Departamentu Skarbu USA operacje te nadzorował funkcjonariusz MOIS Reza Hamidiravari.

Władze oświadczyły, że plan zamachu został zatrzymany, zanim mógł zostać zrealizowany.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania opublikowały w poniedziałek oddzielnie listy sankcyjne wobec irańskich urzędników, które powiązali z zabójstwami i planowaniem zabójstw dysydentów i dziennikarzy w Turcji, Wielkiej Brytanii, USA i na Bliskim Wschodzie.