Rolnicy z “Solidarności” zapowiedzieli strajk generalny na terenie całej Polski. Protesty obejmą wszystkie województwa, oraz przejścia graniczne z Ukrainą.  Protest rozpocznie się w przyszły piątek 9 lutego o godz. 10 na granicy polsko-ukraińskiej. Jak zapowiadają rolnicy, wszystkie przejścia z naszych wschodnim sąsiadem mają zostać całkowicie zablokowane. Blokowane będą również drogi i autostrady w poszczególnych województwach.

Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia” – czytamy w komunikacie NSZZ RI “Solidarność”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rząd Donalda Tuska jest bierny w rozwiązywaniu ich problemów, a jednocześnie zapowiada współpracę z Komisją Europejską i uznanie wszystkich decyzji tej instytucji w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy. Nie pozostawia nam innego wyboru, jak ogłosić strajk generalny”. Rolnicy protestują przeciwko ograniczeniom klimatycznym jakie Unia narzuca rolnictwu oraz importowi płodów rolnych z Ukrainy gdzie produkcja rolna nie podlega wymogom europejskim.

Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych” – dodają.

Według nich polityka unijna zagraża bezpieczeństwu Polski: „Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP” – podkreślają.

 

Źródło: solidarnoscri.pl