Mississauga to największe w Kanadzie skupisko Polonii. Znajduje się tutaj najliczniejsza na świecie polonijna parafia św. Maksymiliana Kolbe przy której od ponad 30 lat działa Zespół Pieśni i Tańca Radość-Joy założony i prowadzony przez Anię Piwowarczyk. Co roku w okresie bożonarodzeniowym zespół przygotowuje jedyny w swoim rodzaju i bardzo popularny wśród miejscowej Polonii koncert świąteczno-noworoczny. Trzygodzinne przedstawienie w trzech aktach oglądała publiczność wypełniająca po brzegi salę parafialną.

Wzruszeń było co niemiara bo i jak tu się nie wzruszyć kiedy młodzi ludzie urodzeni i wychowani poza Polską tak pięknie i chętnie pielęgnują tradycję i interesują się kulturą kraju swoich rodziców.

Koncert dowcipnie i ze swadą poprowadził znany konferansjer i gawędziarz Henryk Gadomski, który w dodatku brawurowo zagrał rolę gospodarza balu maskowego wieńczącego spektakl. Obecnie ZPiT Radość-Joy liczy 120 dzieci i młodzieży. Od kilku lat istnieje też grupa rodziców funkcjonująca pod nazwą “Sokoły”. Koncert świąteczny jest jedną z nielicznych okazji kiedy na scenicznych deskach cały zespół od najmłodszych 4 latków do najstarszych, których już nawet nie wypada pytać o wiek bawi publiczność. Występ rozpoczął się od  pięknych  polskich pastorałek i wizyty tradycyjnych kolędników. Gościnnie pojawił się o.Bogdan Osiecki proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe, który wykonał utwór z repertuaru zespołu Gang Marcela “Kiedyś to były święta”. W kolejnym akcie zespół pokazał jak szeroki wachlarz repertuarowy posiada. Publiczność usłyszała piosenki takie jak “Z kopyta kulig rwie” Skaldów, “Gwiazda na kiju” Czerwonych Gitar, “Pastorałka od serca do ucha” Rokiczanki oraz podziwiała tańce ludowe i stylizowane. Na koniec, Grand Finale – Maskarada. Barwny korowód w maskach, prowadzony przez błazna przetoczył się przez widownię by ostatecznie zawitać na scenie. Tu Bal Maskowy nabrał tempa i kolorytu poprzez stroje i tańce. Na początek był dostojny Polonez, a potem szybkie i efektowne Kadryl, Mazur czy Polka Romany.

W ZPiT Radość-Joy młoda kanadyjska Polonia uczy się polskiej historii, kultury, tradycji i patriotyzmu. Wielu członków zespołu jest w nim od dziesięciu, piętnastu czy nawet dwudziestu lat co najlepiej świadczy o pozytywnej sile oddziaływania grupy. Zapraszamy na nasze występy, a jeżeli mieszkasz w Mississauga lub okolicach i masz dzieci w wieku szkolnym  – z radością witamy nowych członków naszej roztańczonej i rozśpiewanej rodziny.

red./fot.

Joanna Chramęga, Rafał Chramęga ZPiT Radość-Joy