Prezydent Joe Biden wezwał Kongres do szybkiego przyjęcia ustawy po miesiącach sporów dotyczących imigracji i wsparcia dla Kijowa. Jednak jej los jest niepewny.

Prezydent USA Joe Biden oraz przywódcy Demokratów i Republikanów w Senacie naciskający na zaopatrzenie Ukrainy w pomoc wojenną, napotykali  opór ze strony konserwatywnych Republikanów, którzy nalegali na wprowadzenie środków mających na celu walkę z nielegalną imigracją na granicy z Meksykiem.

Ogłoszona w niedzielę ustawa zapewni 60 miliardów dolarów pomocy Ukrainie, której wysiłki mające na celu odparcie rosyjskiej inwazji zostały utrudnione przez wstrzymanie amerykańskich dostaw amunicji i rakiet.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Umowa zapewni także Izraelowi pomoc wojskową o wartości 14,1 miliarda dolarów: 2,44 miliarda dolarów na rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa na Morzu Czerwonym, gdzie rebelianci Houthi w Jemenie przeprowadzili dziesiątki ataków na statki handlowe, oraz 4,83 miliarda dolarów na wsparcie partnerów w Azji, gdzie wzrosło napięcie między Chinami i Tajwan.

Na mocy porozumienia prezydent otrzyma nowe uprawnienia do natychmiastowego wydalenia migrantów, jeśli władze zostaną zasypane wnioskami o azyl, a wnioski składane na granicy będą podlegały szybszej i surowszej egzekucji.

Oczekuje się, że nielegalna imigracja będzie kluczową kwestią podczas listopadowych wyborów prezydenckich, a republikański lider Donald Trump będzie prowadzić kampanię bazującą na  twierdzeniach o inwazji  południowej granicy.

Biden w niedzielę wezwał Kongres do „szybkiego przyjęcia” umowy, aby mógł ją podpisać, ostrzegając Republikanów, którzy nadal wyrażali zaniepokojenie bezpieczeństwem granicy, że „nierobienie niczego nie wchodzi w grę”.

„Teraz osiągnęliśmy  ponadpartyjne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa narodowego, które obejmuje najsurowszy i najuczciwszy zestaw reform granicy od dziesięcioleci. Gorąco to popieram” – oznajmił Biden w oświadczeniu.

Przywódca demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer powiedział, że zamierza przeprowadzić głosowanie nad ustawą w środę, jednak perspektywy pakietu są niepewne zarówno w izbie wyższej, jak i w Izbie Reprezentantów ze względu na sceptycyzm ze strony Republikanów, w tym spikera Mike’a Johnsona.

„Dwupartyjne porozumienie Senatu to monumentalny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego Ameryki za granicą i wzdłuż naszych granic” – stwierdził Schumer w oświadczeniu.  „To jeden z najbardziej niezbędnych i najważniejszych aktów prawnych, jakie Kongres przedstawił od lat, aby zapewnić Ameryce przyszły dobrobyt i bezpieczeństwo”.

W niedzielnym wywiadzie dla Meet the Press  NBC Johnson, który wcześniej oświadczył, że pakiet jest „umarły już w momencie dostarczenia”, powiedział, że jego wysiłki mające na celu włączenie Republikanów z Izby Reprezentantów w porozumienie z Senatem zostały odrzucone i ponownie zapewnił poparcie dla pakietu rygorystycznych środków imigracyjnych Izby Reprezentantów . „Chcemy powiedzieć, że trzeba powstrzymać napływ” – powiedział Johnson.

Poparcie pakietu dla Izraela może również spotkać się z oporem części Demokratów.

Senator Bernie Sanders, niezależny senator z Vermont, wezwał do usunięcia 10 miliardów dolarów przeznaczonych na broń ofensywną, zachowując jednocześnie fundusze na systemy obronne.