Większość Kanadyjczyków popiera program eutanazji Medical Assistance in Dying (MAiD), choć większość też jest przeciwna rozszerzeniu eutanazji na osoby cierpiące wyłącznie na choroby psychiczne.

Badanie przeprowadzone przez Ledger w dniach 9–11 lutego w celu poznania „opinii i sposobu postrzegania” MAiD przez Kanadyjczyków wykazało, że spośród 1579 ankietowanych 77 procent ogólnie popiera  państwowy program eutanazji, ale tylko 42 procent popiera jego rozszerzenie na osoby cierpiące wyłącznie na choroby psychiczne.

Około 28 procent respondentów nie było przekonanych do rozszerzenia MAiD na osoby chore psychicznie, a kolejne 30 procent stwierdziło, że nie wie, co myśleć.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według sondażu Legera 47 proc. respondentów opowiada się za wstrzymaniem ekspansji MAiD na osoby cierpiące na choroby psychiczne, natomiast 37 proc. jest temu przeciwne.

Prowincje o najwyższym poparciu dla MAiD to prowincje atlantyckiej  i Quebec, zaś największy sprzeciw wyrażany jest w Albercie. Osoby w wieku ponad 55 lat  również chętniej wspierają MAiD niż osoby młodsze.

Badanie wykazało również, że większość Kanadyjczyków uważa, że ​​dana osoba powinna mieć możliwość z wyprzedzeniem poprosić o śmierć, w przeciwieństwie do obecnego prawa, które wymaga zgody tuż przed zadaniem śmierci.

„Dwie trzecie Kanadyjczyków (65%) uważa, że ​​osoby cierpiące na chorobę mogącą mieć wpływ na ich zdolności poznawcze powinny mieć możliwość wcześniejszego zwrócenia się o pomoc medyczną w obliczu śmierci. Odsetek ten jest wyższy wśród mieszkańców Quebecu (77%) i osób w wieku 55 lat i starszych (69%).

Na początku tego miesiąca, po wielu sprzeciwach ze strony grup pro-life, grup medycznych i zajmujących się zdrowiem psychicznym, a także większości prowincji Kanady, rząd federalny odłożył planowane rozszerzenie MAiD na osoby cierpiące wyłącznie na choroby psychiczne do 2027.

Konserwatywna Partia Kanady pod przywództwem Pierre’a Poilievre’a popiera odłożenie, ale chce również, aby ekspansja MAiD została całkowicie zarzucona, a nie tylko opóźniona.

Biorąc pod uwagę sondaże  wskazujące  , że konserwatyści są gotowi wygrać kolejne wybory federalne, które odbędą się nie później niż jesienią 2025 r., prawdopodobieństwo, że w 2027 r. ekspansja eutanazji będzie przebiegać zgodnie z planem, wydaje się mało prawdopodobne.

Liczba Kanadyjczyków zabitych w wyniku śmiertelnego zastrzyku od 2016 r. wynosi ponad 44 958 i wielu obawia się, że w wyniku manipulacji oficjalnymi statystykami liczba ta może być jeszcze wyższa.

W niedawnej aktualizacji kanadyjskiego urzędu statystycznego  przyznano  , że eutanazja jest wykluczona z całkowitej liczby zgonów, mimo że jest ona szóstą co do wielkości przyczyną śmiertelności w kraju.

W dniu 27 lutego 2024 r. Koalicja na rzecz Zapobiegania Eutanazji poprowadzi protest przeciwko ewentualnemu planowanemu rozszerzeniu eutanazji chorób psychicznych na Parliament Hill w Ottawie, w godzinach od 11:00 do 12:00.

za lifesite news