Posłowie federalni  mają głosować w poniedziałek nad wnioskiem NDP wzywającym rząd do oficjalnego uznania państwa palestyńskiego, testując głębokie podziały w klubie liberałów premiera Justina Trudeau w sprawie wojny Izrael-Hamas.

Wniosek wzywa również rząd do opowiedzenia się za zakończeniem tego, co nazywa “trwającą od dziesięcioleci okupacją terytoriów palestyńskich”. Wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia wszystkich zakładników, embarga na broń dla Izraela, niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej do Gazy i zniesienia “arbitralnego limitu” na rządowe wnioski o wizy na pobyt czasowy z Gazy.

Izba Gmin ma głosować nad wnioskiem w poniedziałek po południu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Centrum ds. Izraela i Spraw Żydowskich wystosowało petycję sprzeciwiającą się wnioskowi, twierdząc, że “zagraża on wartościom Kanady, polityce zagranicznej i wsparciu dla Izraela, jednocześnie dając Hamasowi to, czego chce: uznanie i wsparcie”.

Liberalna posłanka Salma Zahid zapowiedziała, że zagłosuje za wnioskiem.

Liberałowie prowadzą rozmowy z NDP na temat zmiany wniosku, choć nie wiadomo, jaka byłaby treść poprawki, poinformował w sobotę iPolitics.

za National Post


nasz komentarz na ten temat z początku grudnia ub. r.