Niedawno opublikowane dane z Urzędu ds. Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa Kanady pokazują, że rząd federalny wydał w ciągu ostatniego roku ponad 100 milionów dolarów na zakwaterowanie osób ubiegających się o azyl w hotelach w Niagara Falls .

Według departamentu imigracyjnego prawie 5 000 osób ubiegających się o azyl zostało wysłanych do hoteli w turystycznym mieście między 1 lutego 2023 r. a 1 lutego 2024 r. Większość pochodziła z Nigerii, Wenezueli, Kenii, Turcji i Kolumbii.

Średnio osoby ubiegające się o status uchodźcy przebywały w hotelu przez 113 dni, a dzienny koszt wynosił 208 dolarów na osobę. Całkowity rachunek za rok wyniósł około 115 milionów dolarów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Koszt obejmuje “pokoje, posiłki, usługi i ochronę”, według departamentu.

Ostrzega się jednak, że zestawienie jest “niekompletne”, ponieważ urzędnicy imigracyjni nie monitorowali w pełni tych wydatków w pierwszej połowie 2023 roku.

Koszty poniesione od 1 stycznia 2024 r. nie zostały jeszcze policzone, ponieważ Kanadyjski Urząd ds. Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa “nie otrzymał jeszcze większości faktur”.

Informacje zostały ujawnione jako część odpowiedzi na interpelację złożoną przez konserwatywnego posła Tony’ego Baldinellego, który reprezentuje okręg Niagara Falls w Izbie Gmin w lutym i opublikowane w zeszłym tygodniu.

Global News zapytało, jak długo potrwa program hotelowy w Niagara Falls, ale nie otrzymało odpowiedzi w terminie.

W lipcu 2022 r. Kanadyjski Urząd ds. Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa zaczął wysyłać migrantów przybywających do Quebecu do hoteli w Niagara Falls, aby zmniejszyć presję na usługi w tej  prowincji.

Ottawa stoi w obliczu rosnącej presji, aby ponownie przeanalizować swoją politykę imigracyjną, ponieważ w Ontario i Quebec  kryzys mieszkaniowy nakłada się z rosnącą liczbą tymczasowych rezydentów i osób ubiegających się o azyl.

W styczniu tego roku minister ds. imigracji Marc Miller obiecał dodatkowe 362 miliony dolarów na tymczasowe zakwaterowanie osób ubiegających się o azyl w całym kraju.

Poinformował wówczas, że około 7300 osób ubiegających się o azyl przebywa w 4000 pokojach hotelowych w sześciu prowincjach.