W tym samym dniu, w którym Kanadyjczyków dotknie podwyżka federalnego podatku węglowego, posłowie federalni dostaną większe pensje.

A dzięki tej primaaprilisowej podwyżce płac kanadyjscy parlamentarzyści staną się drugimi najlepiej opłacanymi na świecie po Amerykanach.

Według danych przekazanych National Post przez biuro przewodniczącego Izby Gmin, kanadyjscy członkowie parlamentu otrzymają  podwyżkę płac 1 kwietnia  w wysokości od 8500 do 17 000 dolarów rocznie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W tej chwili członkowie parlamentu zarabiają podstawową pensję w wysokości 194 600 dol. rocznie – ale 1 kwietnia ma ona wzrosnąć do 203 100 dol.

Pensja premiera wzrośnie o 17 000 dol. do 406 200 dol..

Osiemdziesiąt procent Kanadyjczyków sprzeciwia się automatycznym podwyżką płac parlamentarzystów – wynika z sondażu Leger zleconego przez Kanadyjską Federację Podatników.

W ankiecie internetowej przeprowadzonej między 15 a 18 marca wśród 1541 Kanadyjczyków w wieku uprawniającym do głosowania, 62 proc. respondentów zdecydowanie sprzeciwia się podwyżce, a 18 proc. jest raczej przeciwnych.

Ci, którzy zajmują wyższe  stanowiska w rządzie, mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia – role takie jak przewodniczący Izby Reprezentantów, lider opozycji lub minister w rządzie uprawniając do dodatkowych 96 800 dolarów rocznie, plus dodatki na samochody.

Inne stanowiska, takie jak liderzy Izby, whipy i przewodniczący komisji, również mają prawo do podwyżki.

Zgodnie z przepisami, podwyżki dla parlamentarzystów są uzależnione od średnich podwyżek płac przyznawanych przez duże przedsiębiorstwa sektora publicznego.

W zeszłym tygodniu liberałowie przedstawili też zmiany, które przesunęłyby kolejne wybory federalne o tydzień, znacznie zwiększając liczbę posłów, którzy kwalifikują się do emerytury.

Kanadyjscy parlamentarzyści należą do najlepiej opłacanych polityków na świecie.

Według danych opublikowanych przez internetowy agregator politicalsalaries.com po 1 kwietnia kanadyjscy parlamentarzyści będą plasować się tylko za Stanami Zjednoczonymi pod względem zarobków światowych polityków.

Stany Zjednoczone płacą wybranym członkom Kongresu średnio 174 000 USD rocznie (236 433 CAD).

Na kolejnych miejscach plasują się nowa pensja  posła z Kanady w wysokości 203 100 CAD, a następnie idą członkowie izraelskiego Knesetu (200 700 CAD), australijscy parlamentarzyści (200 175 CAD) i parlamentarzyści z Singapuru (192 500 CAD).

Dla porównania, członkowie brytyjskiego parlamentu zarabiają tylko 144 400 dolarów kanadyjskich rocznie.

Niemieccy członkowie Bundestagu zarabiają 186 859 dolarów kanadyjskich rocznie, podczas gdy członkowie włoskiej Camera dei deputati zabierają do domu 184 095 dolarów kanadyjskich rocznie.