Po ogłoszeniu przez rząd liberalny krajowego programu dożywiania w szkołach o wartości 1 miliarda dolarów przywódca konserwatystów Pierre Poilievre skrytykował premiera za ogłoszenie programu tego samego dnia, w którym podniesiono federalny podatek węglowy.

„Po ośmiu latach obiecywanej pomocy dla  klasy średniej, teraz, jak (Trudeau) sam przyznaje, jedno na czworo dzieci nie dostaje wystarczającej ilości jedzenia. Uważam za ironię losu, że obiecuje utworzenie federalnej biurokracji ds. żywności w Ottawie tego samego dnia, w którym podnosi podatki na żywność” – powiedział  Poilievre 1 kwietnia podczas konferencji prasowej w Nanaimo w Kolumbii Brytyjskiej .

Premier Justin Trudeau ogłosił, że w nadchodzącym budżecie jego rząd  przeznaczy 1 miliard dolarów na zapewnienie posiłków dla 400 000 dzieci każdego roku przez okres pięciu lat. Program zmusiłby Ottawę do nawiązania w tym celu współpracy z prowincjami i terytoriami, od których zależałoby jego wdrożenie w życie.
Oświadczenie premiera nastąpiło tego samego dnia, w którym federalny podatek węglowy wzrósł z 65 dolarów za tonę emisji gazów cieplarnianych do 80 dolarów. Podatek ten będzie rósł, aż w 2030 r. osiągnie poziom 170 dolarów za tonę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Poilievre, którego partia nieustannie wzywała do „obniżenia podatku węglowego”, powiedział reporterom, że ta polityka powoduje, że żywność staje się droższa. „Jego podatek węglowy nałożony na rolnika uprawiającego żywność i kierowcę ciężarówki przewożącego żywność jest podatkiem nałożonym na samotną matkę, której nie stać na zakup żywności” – powiedział.

Lider konserwatystów dodał, że fakt, że co czwarte dziecko w wieku szkolnym nie ma wystarczającej ilości jedzenia, jest „poważną porażką” premiera. „To po ośmiu latach obiecywania, że ​​pomoże klasie średniej”.

Poilievre nie odpowiedział bezpośrednio na pytanie reportera, czy poprze ogólnokrajowy program dokarmiania dla szkół, zamiast tego stwierdził, że jego „zdroworozsądkowym planem” jest pozbycie się podatku węglowego w celu obniżenia kosztów żywności.