Kolumbia Brytyjska wstrzymała proponowane przepisy ustawy o przeciwdziałaniu szkodom w Internecie po osiągnięciu porozumienia z firmami mediów społecznościowych, aby „w dobrej wierze usiąść” w celu znalezienia rozwiązań “zapewniających bezpieczeństwo ludziom w Internecie”.

Premier David Eby powiedział, że proponowane przepisy pozostają w mocy, a prowincja w razie potrzeby przywróci je do stanu prawnego.

„Porozumienie, jakie osiągnęliśmy z tymi firmami, jest takie, że będziemy działać szybko i skutecznie oraz że potrzebujemy znaczących wyników przed końcem kadencji tego rządu” – powiedział we wtorek Eby.

Jego komentarze pojawiły się po opublikowaniu wspólnego oświadczenia premiera oraz firm Meta, TikTok, X i Snap, w którym stwierdzono, że utworzą harmonogram działań na rzecz bezpieczeństwa w Internecie, podczas której omówią „konkretne kroki” w kierunku ochrony ludzi.

„Mamy nadzieję, że uda nam się osiągnąć znaczące rozwiązania szeregu wątpliwości dotyczących interakcji dzieci z tymi aplikacjami, zapewniając ochronę dzieciom z Kolumbii Brytyjskiej” – powiedział Eby.

Oświadczenie o wstrzymaniu wdrażania ustawy jest ostrym zwrotem politycznym po tym, jak w marcu premier ogłosił, że firmy z branży mediów społecznościowych są winowajcami, którzy w proponowanym ustawodawstwie będą pokrywać koszty związane  z ich platformami.

Eby porównał wówczas szkody w mediach społecznościowych ze szkodami powodowanymi przez tytoń i opioidy, stwierdzając, że nowe ustawodawstwo jest podobne do tych, które umożliwiały prowincji pozywanie firm sprzedających te produkty.

Premier powiedział wcześniej, że firmy zostaną zamknięte, a ich właścicielom zagrożą kary więzienia, jeśli ich produkty będą powiązane ze szkodliwością dla młodych ludzi.

Eby twierdził, że ​​młodzi ludzie cierpią na zwiększone stany lękowe, depresję i zaburzenia odżywiania z powodu ciągłego strumienia treści online dostarczanych im przez algorytm.

Przytoczył „przerażającą” historię Carsona Clelanda, 12-letniego chłopca , który popełnił samobójstwo w październiku 10 godzin po tym, jak pedofil skontaktował się z nim za pośrednictwem Snapchata i poprosił o przesłanie  seksualnych zdjęć.

To nierozsądne, stwierdził Eby, że firmy czerpią korzyści z usług, „których nigdy nie będziemy tolerować… w prawdziwym świecie”.

„Nigdy nie pozwolilibyśmy firmie na utworzenie dla dzieci przestrzeni, w której dorośli dorośli mogliby się z nimi skontaktować, zachęcić ich do udostępnienia zdjęć, a następnie zagrozić rozpowszechnieniem tych zdjęć wśród rodziny i przyjaciół. Miejsce takie zostałoby zamknięte w 10 minut, a właściciele trafiliby do więzienia”.

Jednak firmy, które „robią dokładnie to samo za pomocą telefonów komórkowych, oraz miliarderzy, którzy je obsługują, unikają odpowiedzialności i odrzucają wszelkie sugestie, że ponoszą odpowiedzialność za szkody, które powodują” – powiedział Eby.

Oprócz spółek odpowiedzialność mogliby ponosić także dyrektorzy i członkowie kadry kierowniczej tych firm.

Liderka Partii Zielonych w BC, Sonia Furstenau, wyraziła wówczas nadzieję, że rząd wykorzysta to ustawodawstwo do ścigania przedsiębiorstw z branży paliw kopalnych, które „wyrządzają jedne z największych szkód dla zdrowia publicznego w historii”.

 

Eby powiedział we wtorek, że Meta skontaktowała się z prowincją, a dyskusje zaowocowały „zapewnieniem ze strony Facebooka”, że będzie również współpracować z ratownictwem Kolumbii Brytyjskiej w celu dostarczania i wzmacniania informacji publicznych w przypadku klęsk żywiołowych, takich jak pożary.

„Wycofanie się rządu to zwycięstwo nie tylko społeczności biznesowej, ale każdego mieszkańca prowincji, który ceni sprawiedliwość i jasność prawa” – powiedział Kevin Falcon lider prowincyjnej Opozycji

Rada ds. Handlu Greater Vancouver również wyraziła zadowolenie z powodu zawieszenia legislacji, biorąc pod uwagę „potencjalne konsekwencje” „jej rozszerzonej interpretacji”

„Mamy nadzieję, że rząd zdecyduje się nie realizować w przyszłości ustawy 12” – powiedziała w oświadczeniu prezes zarządu i dyrektor generalna Bridgitte Anderson. „Zamiast tego z radością powitalibyśmy możliwość współpracy z rządem w celu opracowania dobrze ukierunkowanych i skutecznych środków, zapewniających ochronę mieszkańców prowincji bez powodowania niezamierzonych konsekwencji”.