Canada Post jest na minusie w związku z fundamentalnymi zmianami w dostarczaniu poczty , co zmusza korporację  do sygnalizowania, że ​​coś będzie musiało się zmienić.

 

W piątek Canada Post zgłosiła roczną stratę przed opodatkowaniem w wysokości 748 mln dolarów za 2023 r., co stanowi szósty rok z rzędu na minusie.

W oświadczeniu dołączonym do wyniku organizacja bez ogródek wymienia wyzwania stojące przed współczesnym przewoźnikiem pocztowym.

W 2006 r. przeciętne kanadyjskie gospodarstwo domowe otrzymywało około siedmiu listów tygodniowo; w 2023 r. liczba ta spadła do zaledwie dwóch, w związku z szybkim rozwojem poczty elektronicznej i innych form komunikacji internetowej.

Oprócz spadku w tym segmencie , Canada Post odnotowała również w 2023 r. spadek przychodów z usług doręczania paczek i marketingu bezpośredniego.

Doręczanie paczek było w ostatnich latach ratunkiem dla usług pocztowych w obliczu gwałtownego wzrostu liczby Kanadyjczyków robiących zakupy online, szczególnie w czasie pandemii.

Jednak udział Canada Post w tym rynku również maleje: tam, gdzie kiedyś dostarczała prawie dwie trzecie paczek przed pandemią, pojawienie się nowych konkurentów na tym rynku oznaczało, że korporacja  obsłużyła w zeszłym roku mniej niż jedną trzecią wszystkich paczek.

Chcąc zwiększyć wpływy Canada Post potwierdziła, że koszt pojedynczego znaczka wzrośnie o siedem centów do niecałego dolara w przypadku zakupu w książeczce.

Jednak zdaniem ekspertów, to posunięcie nie wystarczy, aby uniknąć konieczności wprowadzenia zmian strukturalnych, aby utrzymać rentowność działalności Canada Post.

„Model operacyjny zakładający doręczenie prawie 5,5 miliarda listów w 2006 roku nie może utrzymać się przy 2,2 miliarda listów, które dostarczyliśmy w zeszłym roku”.

Canada Post, aby zachować rentowność, potrzebuje „elastyczności”.
Ezecznik Canada Post Jon Hamilton powiedział , że korporacja  w dalszym ciągu postrzega paczki jako rozwijający się rynek przesyłek pocztowych. „Spodziewamy się, że handel elektroniczny w Kanadzie podwoi się w ciągu najbliższych 10 lat. Musimy tylko zająć lepszą pozycję, aby uzyskać jak największy wzrost” – mówi Hamilton.

Canada Post ma znaczną sieć przewoźników  i urzędów pocztowych, która może konkurować z takimi firmami jak Amazon, Purolator i FedEx, ale Hamilton wskazuje, że mandat korporacji Crown wymaga aktualizacji.