Premier Tusk oddał w Krakowie hołd polskim żołnierzom, którzy 80 lat temu zdobyli Monte Cassino. W swoim przemówieniu odniósł się jednak również do współczesnych wyzwań. Zaznaczył, że rząd realizuje obecnie cztery wymiary, dzięki którym Polki i Polacy będą mogli czuć się bezpiecznie.

Premier Donald Tusk powiedział m.in. że:
– Polska wybuduje fortyfikacje militarne na wschodzie za 10 mld zł
– Będą one nie tylko zmieniać ukształtowanie terenu… ale znacznie więcej…
– Kryptonim TARCZA WSCHÓD – to działania na odstraszenie przeciwnika na wschodzie
– Kryptonim SZPEJ – to najnowocześniejsze umundurowanie i wyposażenie polskich żołnierzy i rezerwistów

Czy premier zapowiada  dołączenie się Polski do tej wojny z Rosją?

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii. Pierwszym wymiarem, na który zwrócił uwagę to bezpieczeństwo geopolityczne, czyli trwałe osadzenie Polski we wspólnocie Zachodu. – To właśnie o to biją się dzisiaj narody na wschód od Polski. I nieprzypadkowo Zachód jest dziś obiektem agresji. Nazywamy tę wojnę hybrydową, ale ona coraz częściej przypomina wojnę prawdziwą – ocenił Donald Tusk. Przekonywał, że w związku z tym tak ważne jest, aby Polska dobrze wywiązywała się z roli lidera Zachodu.

 – Taka będzie Europa, jaka będzie Polska. Europa będzie bezpieczna, jeśli Polska będzie silna i bezpieczna. I dlatego naszym zadaniem jest wspólnie z innymi chronić wspólnotę Zachodu – wyjaśnił.

Drugim wymiarem jest bezpieczeństwo wewnętrzne. Premier zapowiedział, że w przyszłym tygodniu poinformuje o działaniach, które wymierzone są w autorów prowokacji oraz aktów sabotażu i dywersji w naszym kraju. – Państwo polskie działa skutecznie: przeciwdziałamy, zatrzymujemy i aresztujemy tych, którzy próbują atakować Polskę. Będziemy wobec nich absolutnie bezwzględni – zapewnił szef rządu. – Polska będzie państwem odpornym i będzie bezlitosna do bólu wobec tych wszystkich, którzy chcą destabilizować sytuację w naszym kraju – dodał.

Trzecim filarem jest bezpieczne niebo nad Polską. Premier zapowiedział, że Polska będzie uczestniczyć w budowie europejskiej obrony powietrznej, czyli tzw. kopuły europejskiej. Dlatego rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego, który będzie częścią kopuły, zapewniającej bezpieczeństwo całemu kontynentowi.

Ostatnim wymiarem jest bezpieczna granica. D. Tusk podjął decyzję, aby zainwestować w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. – Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga. Te 10 miliardów złotych uruchomiliśmy już w tej chwili. Te prace zaczęliśmy. Tak, aby granica Polska była bezpieczna w czasach pokoju, żeby to była granica nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny – mówi premier.