Chińskie Ministerstwo Handlu oznajmiło w czwartek, że od 1 lipca ograniczy eksport sprzętu i technologii związanych z lotnictwem i kosmonautyką. Głównymi kierunkami eksportu niektórych materiałów zakazanych w ostatnich miesiącach były Stany Zjednoczone i Izrael.

W zawiadomieniu, które pojawiło się w czwartek na stronie internetowej ministerstwa, stwierdzono, że posunięcie to miało na celu ochronę bezpieczeństwa narodowego i interesów oraz wypełnienie międzynarodowych zobowiązań, takich jak nieproliferacja. Eksport towarów objętych nowymi przepisami będzie wymagał pozwoleń na wywóz.

Ogłoszenie zostało opublikowane wspólnie z Generalną Administracją Celną Chin i działem rozwoju sprzętu Centralnej Komisji Wojskowej .

Stwierdzono, że kontrole eksportu będą miały zastosowanie do silników lotniczych i kosmicznych oraz części konstrukcyjnych, sprzętu, oprogramowania i technologii związanych z produkcją silników. Obejmą one również narzędzia, formy, osprzęt i inny sprzęt do przetwarzania używany do wytwarzania niektórych materiałów, takich jak „superplastik” łączony z tytanem, aluminium i ich stopami.

W zawiadomieniu Ministerstwa Handlu stwierdzono, że kontrole obejmą również technologie stosowane w rozwoju, wytwarzaniu i użytkowaniu sprzętu, w tym rysunki projektowe, specyfikacje procesów, parametry procesu, procedury przetwarzania, dane symulacyjne i tym podobne.

 

Z danych celnych wynika, że ​​w ostatnim czasie w pierwszej trójce importerów z Chin produktów związanych z produkcją samolotów i statków kosmicznych znajdujących się na nowym wykazie znalazły się Stany Zjednoczone, Wietnam i Singapur.