Budapeszt obiecuje, że nie będzie blokował decyzji NATO o pomocy dla Ukrainy. Jednocześnie Sojusz zgodził się nie angażować Budapesztu w takie wsparcie – podaje Bloomberg.

12 czerwca, odbyło się spotkanie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga z premierem Węgier Viktorem Orbánem w sprawie przyszłej współpracy Budapesztu z Sojuszem. W szczególności dotyczyła ona pomocy dla Ukrainy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jakakolwiek akcja NATO poza terenem tych państw może mieć jedynie charakter dobrowolny – stwierdził premier Orban i uzyskał co do tego zgodę Stoltenberga.

Orbán stwierdził, że stanowisko Węgier w sprawie wojny na Ukrainie różni się od stanowiska większości państw NATO. Obiecał, że Budapeszt nie będzie blokował pomocy dla Ukrainy. Według Orbána Węgry pozostają “lojalnym” członkiem NATO. Stoltenberg oświadczył natomiast, że NATO akceptuje decyzję o “nieuczestniczeniu” Węgier w działaniach NATO dotyczących Ukrainy. Sekretarz generalny zgodził się zapewnić, że Węgry nie będą musiały brać udziału w pogłębianiu wsparcia Sojuszu dla Ukrainy.

Węgry nie popierają akcesji Ukrainy do NATO i UE. Ponadto Budapeszt nie udzielił Ukrainie pomocy wojskowej i według doniesień medialnych zakazał tranzytu broni przez ten kraj.