Władimir Putin zapowiedział, że Ukraina będzie musiała wycofać wojska z terytoriów, które Rosja zaanektowała, zanim będzie mogła rozpocząć rozmowy o zawieszenie broni. Prezydent Rosji powiedział także, że Ukraina będzie musiała zrezygnować z przystąpienia do NATO, zanim będą mogły rozpocząć się rozmowy pokojowe.

Oświadczenie Putina określające warunki zawieszenia broni następuje w momencie, gdy przywódcy 90 krajów przygotowują się do sobotniego spotkania w Szwajcarii, aby omówić ścieżki prowadzące do pokoju na Ukrainie – szczyt, na który Rosja nie została zaproszona a Chiny oświadczyły, że nie wezmą udziału bez obecności Rosji.
W piątek podczas spotkania ambasadorów Rosji w Moskwie Putin wezwał rząd Ukrainy do wycofania się z czterech regionów częściowo okupowanych przez Rosję – Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża.
Powiedział także, że Ukraina będzie musiała oficjalnie zrezygnować z wysiłków na rzecz przyłączenia się do sojuszu wojskowego NATO, aby powstrzymać rosyjski atak.

Putin powiedział: „Gdy tylko Kijów zadeklaruje, że jest gotowy na taką decyzję… natychmiast z naszej strony, dosłownie w tej samej minucie, otrzymamy rozkaz zaprzestania ognia i rozpoczęcia negocjacji”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak nazwał tę propozycję „całkowitą fikcją” i „obraźliwą dla zdrowego rozsądku”.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin również odrzucił żądania Rosji, mówiąc: „Putin nielegalnie okupował suwerenne terytorium Ukrainy.
za BBC