Prezydent Rosji Władimir Putin potępił porozumienie krajów zachodnich o udzieleniu Ukrainie pakietu pożyczkowego z wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów i zapowiedział odwet.

W piątek podczas spotkania z urzędnikami ministerstwa spraw zagranicznych Putin powiedział, że przywódcy na Zachodzie próbują znaleźć „jakąś podstawę prawną” do użycia zamrożonych aktywów, „ale pomimo wszystkich tych podstępów kradzież jest nadal kradzieżą i nie pozostanie bezkarna”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dodał, że sposób, w jaki potraktowano Moskwę, jest dowodem na to, że „każdy” może być  ukarany zabraniem aktywów.

Komentarze Putina pojawiły się po tym, jak członkowie Grupy Siedmiu (G7) uzgodnili wstępną umowę dotyczącą pakietu pożyczek o wartości 50 miliardów dolarów dla Ukrainy z wykorzystaniem odsetek od rosyjskich aktywów państwowych zamrożonych po wysłaniu przez Putina swoich wojsk do tego kraju w lutym 2022 r. Ukraina nie będzie musiała spłacać uzgodnionej przez G7 pożyczki 50 mld dolarów, bo będzie ona spłacana z odsetek generowanych przez zamrożone rosyjskie środki państwowe – powiedział przedstawiciel Białego Domu, tłumacząc podjęte podczas szczytu we Włoszech decyzje.

G7 obejmuje Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. We wszystkich dyskusjach uczestniczy także Unia Europejska.

Po ogłoszeniu tego na corocznym szczycie G7 we Włoszech prezydent USA Joe Biden powiedział, że umowa ta to  „kolejne przypomnienie dla Putina, że ​​się nie cofamy”.

Szczegóły porozumienia mają zostać sfinalizowane w nadchodzących tygodniach, a pieniądze mają dotrzeć na Ukrainę do końca roku.

Jednak rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa odrzuciła w piątek porozumienie, twierdząc, że to „tylko kawałki papieru”. „Te porozumienia nie  mają  mocy prawnej” – powiedziała Zacharowa, cytowana przez rosyjskie agencje informacyjne.

za Al jazeera

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do przywódców G7 podczas szczytu w Apulii w czwartek o przyjęcie “Planu Marshalla” na rzecz odbudowy jego kraju
Przywódcy państw G7 osiągnęli w czwartek porozumienie w sprawie udzielenia Ukrainie 50 mld dolarów pożyczki, zabezpieczanej środkami pochodzącymi z zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów – podał Reuters.

sma/PAP