Kanadyjski krajowy fundusz emerytalny zainwestował około 600 milionów dolarów w chiński sektor pojazdów elektrycznych, podczas gdy Ottawa oskarża Pekin o nieuczciwe praktyki handlowe i rozważa potencjalne cła na import pojazdów elektrycznych z Chin.
Ottawa ogłosiła w zeszłym tygodniu publiczne konsultacje w sprawie nałożenia ceł na chiński import pojazdów elektrycznych, aby chronić kanadyjskich pracowników przed „nieuczciwymi chińskimi praktykami handlowymi”, jednocześnie oskarżając Pekin o celowe tworzenie globalnej nadpodaży, która “osłabia zachęty dla kanadyjskich producentów pojazdów elektrycznych”.

Tymczasem, zgodnie z raportem „ Foreign Publicly Traded Equities ” opublikowanym w marcu, o którym po raz pierwszy poinformował Blacklock’s Reporter , Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) posiada akcje o wartości milionów dolarów w chińskim sektorze pojazdów elektrycznych .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Akcje kupione ze składek Canada Pension obejmowały 287 mln USD w Contemporary Amperex Technology Co. Ltd., głównym producencie akumulatorów EV w prowincji Fujian. Fundusz emerytalny posiada również akcje o wartości 12 mln USD  Great Wall Motor Co., znanego z samochodów elektrycznych marki Ora.
Inne udziały obejmują producentów samochodów BYD Co. (116 mln USD), Li Auto Inc. (69 mln USD), Chongqing Changan Automobile Co. (26 mln USD) i Nio Inc. (19 mln USD). Ponadto inwestycje w producentów części samochodowych i systemów obejmują Huizhou Desay SV Auto (13 mln USD), Ningbo Tuopu Group Co. (10 mln USD) i Huayu Automotive Systems Co. (9 mln USD).

Zarząd funduszu emerytalnego zainwestował również miliony w chińskich producentów i dostawców baterii, w tym Tianqi Lithium Corp. (13 milionów dolarów), China Northern Rare Earth Group High-Tech Co. (7 milionów dolarów), Eve Energy Co. (7 milionów dolarów) i Ganfeng Lithium Group (6 milionów dolarów).

Minister finansów Chrystia Freeland powiedziała w zeszłym tygodniu, że chińscy producenci pojazdów elektrycznych „całkiem celowo generują globalną nadpodaż”, podważając pozycję producentów pojazdów elektrycznych w Kanadzie i na całym świecie. Powiedziała, że ​​konsultacje publiczne, które mają się rozpocząć 2 lipca, mają na celu uzyskanie potencjalnych odpowiedzi  w celu ochrony 550 000 kanadyjskich miejsc pracy związanych z tym sektorem.

CPPIB posiada łącznie akcje chińskich spółek wszelkiego typu o wartości prawie 7,9 mld USD. Komisja parlamentarna wezwała zarząd emerytalny do wycofania inwestycji z chińskich spółek zaangażowanych w nieetyczne lub nielegalne praktyki.
W raporcie z 13 grudnia 2023 r. posłowie z Izby Gmin ze Specjalnej Komisji ds. Stosunków Kanada-Chiny wymienili konkretnie chińskich gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Firmy te zostały oznaczone ze względu na ich powiązania z represjami Pekinu wobec muzułmańskich mniejszości ujgurskich. Fundusz emerytalny posiadał akcje o wartości 277 mln USD w Alibabie i 352 mln USD w Tencent, zgodnie z raportem z marca.

Zarząd funduszu emerytalnego zainwestował również w inne chińskie firmy uznane przez rząd federalny za zagrożenie dla bezpieczeństwa, w tym ByteDance, którego flagowa aplikacja do strumieniowego przesyłania wideo TikTok została zakazana na wszystkich urządzeniach wydanych przez rząd od lutego 2023 r. ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa.