Organizacje żydowskie protestują przeciwko nominacji Birju Dattaniego

Ottawa twierdzi obecnie, że nowy szef Trybunału Praw Człowieka ujawnił kluczowe informacje na temat kontrowersyjnych postów w mediach społecznościowych
Wiadomość ta wywołała pytania krytyków o to, co rząd wiedział o aktywności Birju Dattani w Internecie

Birju Dattani został mianowany na komisarza Kanadyjskiej Komisji Praw Człowieka. Wcześniej pełnił podobną funkcję na Jukonie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rząd federalny twierdzi teraz, że Birju Dattani  ujawnił pseudonim, którego używał do publikowania  postów w mediach społecznościowych — po tym, jak początkowo twierdzono, że informacje te nigdy nie były udostępniane przed jego zatrudnieniem.

Rzecznik ministra sprawiedliwości Arifa Viraniego potwierdza, że ​​Dattani rzeczywiście przekazał swój sieciowy pseudonim „urzędnikom państwowym w ramach oceny bezpieczeństwa  Dattaniego”.

W czerwcu br. Dattani został mianowany na głównego komisarza CHRC, stając się pierwszym muzułmaninem i osobą “urasowioną” na czele tej organizacji.

Niedługo po tym kanadyjskie organizacje żydowskie wskazały na jego – ich zdaniem – antysemickie wpisy w mediach społecznościowych, zamieszczane pod pseudonimem „Mujahid Dattani”, oraz na kontrowersyjne wystąpienie w panelu dyskusyjnym w Wielkiej Brytanii

Centrum ds. Izraela i Spraw Żydowskich (CIJA) oskarżyło Dattaniego o publikowanie postów na X,   które porównywały Izrael do nazistowskich Niemiec. Posty i konto Dattaniego  zostały usunięte.

Sam Dattani powiedział, że nie porównywał Izraela do nazistowskich Niemiec, natomiast udostępnił bez komentarza artykuł porównujący los Palestyńczyków do losu więźniów w getcie warszawskim podczas II wojny światowej, dodając, że nie zgadza się z argumentem tego artykułu.

W 2015 roku Dattani przemawiał również w panelu w Wielkiej Brytanii u boku członka Hizb ut-Tahrir, islamskiej grupy fundamentalistycznej, która dąży do utworzenia nowego kalifatu i sprzeciwia się istnieniu Izraela.

Dattani powiedział, że nie miał pojęcia o przynależności pozostałych panelistów i nigdy wcześniej ich nie spotkał.

Biuro ministra nie potwierdziło, że Dattani używał pseudonimu „Mujahid Dattani” w sieci i nie odpowiedziało na dodatkowe pytania CBC. Potwierdzono, że w tej sprawie został wszczęty „formalny, niezależny przegląd”, a publiczny raport zostanie opublikowany przed 8 sierpnia, kiedy Dattani ma objąć nową funkcję.

Konserwatywna Partia Kanady wezwała rząd federalny do odwołania nominacji Dattaniego i chce, aby komisja sprawiedliwości Izby Gmin zbadała sprawę.

Konserwatywna zastępczyni lidera Melissa Lantsman stwierdziła, że ​​rząd mógł z łatwością dowiedzieć się więcej o przeszłości Dattaniego, wyszukując informacje w Google.

„To albo całkowita niekompetencja, albo coś bardziej nikczemnego” – powiedział Lantsman, reagując na wiadomość, że Dattani podał swój pseudonim rządowi w procesie weryfikacji.

Pomimo tych reakcji, kilka grup wydało oświadczenia, nazywając żądania zwolnienia Dattaniego „głęboko niepokojącymi”. Jego były pracodawca, Yukon Human Rights Commission, wydał oświadczenie poparcia dla swojego byłego dyrektora.

National Council of Canadian Muslims (NCCM) nazwała to w jaki sposób potraktowano Dattani’ego „niczym więcej niż polowaniem na czarownice”. Dodała, że ​​rząd powinien był wcześniej stwierdzić, że pseudonim został ujawniony w trakcie procesu nominacji.

„Kanadyjczycy zasługują na jasność w takich sprawach. Liczymy na uczciwy i zrównoważony proces, który w pełni oczyści imię pana Dattaniego” — powiedziała Fatema Abdalla, rzeczniczka prawna NCCM.

 

za cbc