Dostawcy usług opieki stomatologicznej mogą obecnie uczestniczyć w Canadian Dental Care Plan bez konieczności oficjalnej rejestracji do programu. Od 8 lipca mogą przyjmować pacjentów indywidualnie, pod warunkiem, że zgodzą się na wystawianie rachunków bezpośrednio do firmy ubezpieczeniowej.

Ottawa ma nadzieję, że przekona  większą liczbę dentystów do przystąpienia do nowego krajowego systemu ubezpieczenia dentystycznego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zmiana oznacza, że ​​pacjenci kwalifikujący się do programu CDCP będą mogli pozostać w swojej obecnej przychodni stomatologicznej, nawet jeśli ich dentysta nie jest zarejestrowany do nowego programu

Pacjenci muszą jednak sprawdzić, czy ich dentysta jest skłonny  przyjąć w ramach CDCP, ostrzegają urzędnicy Health Canada. Dostawcy opieki stomatologicznej nie są zobowiązani do akceptowania  planu, ponieważ ich udział jest dobrowolny.

Ponad dwa miliony osób otrzymało już zgodę na objęcie ubezpieczeniem stomatologicznym w ramach programu finansowanego ze środków publicznych. Docelowo plan ten ma objąć opieką dziewięć milionów mieszkańców Kanady o niskich i średnich dochodach, którzy nie posiadają prywatnego ubezpieczenia.

Uprawnienia do federalnego planu opieki stomatologicznej rozszerzony jest na razie na dzieci i osoby niepełnosprawne

Aby rozliczyć sprawę indywidualnie, dostawcy muszą zgodzić się na składanie roszczeń bezpośrednio do Sun Life, firmy ubezpieczeniowej, z którą rząd federalny podpisał umowę na prowadzenie programu. Dentyści nie mogą też wymagać od swoich pacjentów o zapłacenie pełnego kosztu z góry.

„Mamy pewne gabinety, które przekazują formularze Sun Life i mówią: »Wyślij to i a teraz nam zapłać«” – powiedział powiedział minister zdrowia Mark Holland na konferencji prasowej w Dartmouth w Nowej Szkocji. Dodał, że niektórzy pacjenci objęci ubezpieczeniem nie mogą sobie pozwolić na płacenie z własnej kieszeni. Pacjenci, którzy spróbują złożyć wniosek we własnym imieniu po leczeniu, nie otrzymają zwrotu kosztów.

W większości przypadków świadczeniodawcy usług stomatologicznych otrzymują zwrot pieniędzy w ciągu 48 godzin.

Holland przyznał, że program nie jest darmowy, ponieważ dentyści mogą pobierać od pacjentów różnicę między tym, co płaci Ottawa, a swoimi własnymi cenami. Istnieje również dopłata, co oznacza, że ​​pacjenci z dochodami gospodarstwa domowego wynoszącymi od 70 000 do 90 000 dolarów są objęci jedynie częściowo programem federalnym.

„Ludzie powinni porozmawiać ze swoim dentystą i powinni się liczyć z tym, że w wielu przypadkach będą pobierane pewne opłaty” – powiedział Holland.

Kanadyjski Plan Opieki Stomatologicznej zaczął obejmować seniorów w maju tego roku. Jak dotąd opiekę stomatologiczną  otrzymało z niego 250 000 seniorów. 27 czerwca program rozszerzono o dzieci poniżej 18 roku życia i dorosłych, którzy otrzymują ulgę podatkową z tytułu niepełnosprawności.

Przedstawiciele Health Canada poinformowali w poniedziałek, że otrzymali prawie 10 000 wniosków od osób niepełnosprawnych i 25 000 od dzieci.

Jak poinformowali urzędnicy, rozpatrzenie wniosku może potrwać do trzech miesięcy, a wnioskodawcy nie otrzymają zwrotu kosztów leczenia stomatologicznego, dopóki nie otrzymają informacji o przyznaniu ubezpieczenia.