Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że do 2 kwietnia wstrzymuje cła na niektóre kanadyjskie towary , co daje kolejną ulgę od karnego cła w wysokości 25 procent.
Wydarzenia ostatniego tygodnia pokazują, co może czekać Kanadę w ciągu najbliższych czterech lat: chaos, nieprzewidywalność i nieustanne zmiany w Białym Domu, który nie stosuje normalnych zasad handlowych.
Nawet ogłaszając tę rzekomą przerwę, urzędnicy Białego Domu stwierdzili, że odroczenie ceł będzie dotyczyło wyłącznie kanadyjskiego eksportu „zgodnego” z Porozumieniem Kanada-USA-Meksyk (CUSMA).
Przed ostatnią awanturą handlową niektórzy kanadyjscy eksporterzy woleli płacić stosunkowo niskie amerykańskie cła (w żargonie handlowym nazywane stawkami „najbardziej uprzywilejowanego kraju” (MFN)), niż podporządkować się skomplikowanym zasadom pochodzenia CUSMA i uzyskać w ten sposób całkowicie bezcłowy dostęp do rynku amerykańskiego.
Agencja Associated Press podała, że około 62 proc. importu z Kanady prawdopodobnie nadal będzie objęte cłami.
Kanadyjscy urzędnicy nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie twierdzenia Białego Domu, że wiele kanadyjskich towarów nadal będzie podlegać taryfom celnym z powodu niezgodności z CUSMA.
Nawet jeśli Trump wycofa się częściowo, Kanada nie zniesie ceł nałożonych na początku tego tygodnia na amerykańskie towary o wartości 30 miliardów dolarów.
Jednak minister finansów Dominic LeBlanc, który przez cały tydzień prowadził negocjacje z sekretarzem handlu USA Howardem Lutnickiem, poinformował w mediach społecznościowych, że Kanada zgodziła się odroczyć drugą rundę ceł odwetowych o wartości 125 miliardów dolarów do 2 kwietnia.
W rozmowie z dziennikarzami na konferencji prasowej w czwartek premier Justin Trudeau powiedział, że Kanada nie ustąpi i będzie kontynuować wprowadzanie odwetowych ceł oraz innych środków, dopóki Trump całkowicie nie wycofa się ze swoich działań.
„Naszym celem jest zniesienie wszystkich ceł” – powiedział. Kanada ma silną pozycję do odegrania w tych negocjacjach — Stany Zjednoczone potrzebują produktów, które sprzedaje kraj, a w Kanadzie panuje ogromna determinacja, by pozostać nieugiętym w obliczu agresji Trumpa — dodał. Trudeau mówi, że rozmowa z Trumpem na temat taryf była „barwna”, ale także „merytoryczna” „Jesteśmy teraz w momencie, w którym Kanada ma bardzo, bardzo silną pozycję negocjacyjną, ponieważ Kanadyjczycy są tak zjednoczeni i jednomyślni w obronie naszego kraju i naszych współobywateli, i są bardzo stanowczy, że jest to nieuzasadniona i nieuzasadniona wojna handlowa rozpętana przez Amerykanów” – powiedział.
Premier Ontario Doug Ford również nie ustępuje. Powiedział w czwartek, że prowincja nałoży od poniedziałku 25-procentowy podatek na energię elektryczną dostarczaną do 1,5 miliona Amerykanów. Ontario dostarcza energię elektryczną do Minnesoty, Nowego Jorku i Michigan.
Ford stwierdził, że dopóki groźby prezydenta dotyczące wprowadzenia ceł będą kontynuowane, pozycja Ontario pozostanie taka sama. „Cała ta sprawa z prezydentem Trumpem to bałagan” – powiedział Ford. „Nadal grozi taryfami 2 kwietnia”.
W odpowiedzi na cła Trumpa Ontario wycofuje z półek sklepów LCBO 3600 produktów ze Stanów Zjednoczonych, a premier Doug Ford zachęca ludzi do kupowania zamiast nich kanadyjskich marek.
Tymczasem premier Kolumbii Brytyjskiej David Eby powiedział, że jego rząd realizuje plan pobierania opłat od samochodów ciężarowych podróżujących z USA przez prowincję na Alaskę. Stwierdził, że Kanadyjczycy nie odpuszczą, dopóki cła nie zostaną zdjęte.
„Prezydent po raz kolejny sieje niepewność i chaos, próbując osłabić naszą gospodarkę poprzez wprowadzanie ceł, a następnie ich wycofywanie” – powiedział Eby. „Zamierzamy upewnić się, że Amerykanie zrozumieją, jak bardzo jesteśmy wkurzeni”.
Podczas gdy Kanada otrzymuje przynajmniej tymczasową przerwę od powszechnego cła, które rzekomo było powiązane z fentanylem i granicą, Trump powiedział w czwartek, że naciska na wcześniej ogłoszone 25-procentowe cło na cały import stali i aluminium w przyszłym tygodniu. Kanada jest wiodącym eksporterem obu metali do USA
Te bardziej ukierunkowane cła są nadal poważnym problemem dla Kanady, biorąc pod uwagę, że ostatnim razem, gdy Trump nałożył podobne cła na te metale, nastąpił ogromny spadek kanadyjskiego eksportu, co zagroziło miejscom pracy i przedsiębiorstwom. Według danych Statistics Canada eksport aluminium spadł o około połowę w 2019 r. w wyniku działań handlowych Trumpa w jego pierwszej kadencji.
Trump powiedział, że nie będzie żadnych wyjątków dla samochodów z Kanady i Meksyku w przyszłym miesiącu, kiedy będzie kontynuował, jak to nazywa, „wzajemne” cła na kraje, które rzekomo oszukują USA
Trudeau powiedział, że 50-minutowa rozmowa z Trumpem w środę była burzliwa, ale stwierdził, że była to „konkretna” rozmowa i że możliwe jest rozwiązanie problemów handlowych, w krótkiej perspektywie.
Jednak Trudeau stwierdził, że w dłuższej perspektywie Trump wydaje się być zdecydowany na wprowadzenie ceł.
„W przewidywalnej przyszłości będziemy nadal uczestniczyć w wojnie handlowej, która została rozpętana w imieniu Stanów Zjednoczonych” – powiedział reporterom.