Flagpoling oznacza ubieganie się o przedłużenie pozwolenia na pracę (lub naukę) ma granicy. Możemy także zakończyć proces nadania pobytu stałego na granicy. Innymi słowy, wybierasz się na wycieczkę na granicę Kanada-USA, gdzie można w najszybszy sposób załatwić ważne formalności imigracyjne i bez praktycznie opuszczania Kanady drogą powietrzną. Uwaga, nie we wszystkich sytuacjach możemy skorzystać z tej opcji, więc warto najpierw się dowiedzieć jak przeprowadzić cały proces.

        Nie trzeba także mieć wizy amerykańskiej, aby na granicy dokonać prawnej procedury przedłużenia lub odnowienia wizy pracy, studiów, czy uzyskania pobytu.

        Dlaczego ludzie robią ten prawny manewr omijając biura, urzędy imigracyjne? Można tym sposobem zaoszczędzić dużo czasu. Przykładowo, osoba otrzymała promesę wizową w programie IEC, będąc turystycznie w Kanadzie. Co prawda teraz wiele osób i tak musi wylecieć z Kanady, by oddać dane biometryczne, ale jeśli zaistniała sytuacja otrzymania akceptacji na program, wystarczy udać się do najbliższego biura imigracyjnego na granicy lądowej (nie lotnisko) i dokonać procedury uzyskania wizy pracy. 

        Nie trzeba wypełniać podania i procedura trwa dość szybko. Zazwyczaj urzędnicy kanadyjscy nakazują wyjść jakby poza teren Kanady (co jest wymogiem prawnym) i dojść do granicy amerykańskiej, po czym powrócić, by można było zgodnie z prawem wydać dokument wizowy, w tym przypadku work permit. 

        Podobnie jeśli ktoś otrzymał LMIA od pracodawcy i kwalifikuje się na wizę pracy poprzez kontrakt pracy. Należy pamiętać, że urząd w ten sposób nie załatwia pierwszej wizy studenckiej (obywatele polscy) czy przedłużenia wizy turystycznej. Te procedury załatwia się korespondencyjnie lub elektronicznie, składając wniosek do centrum imigracyjnego wewnątrz Kanady.

        Osoby korzystające z możliwości załatwienia formalności na granicy (flagpoints) skracają czas oczekiwania z kilku miesięcy do niekiedy kilku minut w kanadyjskim budynku celnym na granicy. Dlatego w przypadkach, kiedy można skorzystać z tej prawnej możliwości, warto skorzystać. Najczęściej odwiedzane miejsca -flagpoints w naszym rejonie to:

• Fort Erie/Buffalo (Peace Bridge)

• Niagara Falls (Rainbow Bridge)

• Queenston/Lewiston

        W godzinach szczytu osoba może być poinformowana, że urząd nie załatwia w tym czasie procedur imigracyjnych i ze względu na duży ruch graniczny. Zaleca się, by pojechać na granicę w celu przykładowo załatwienia wizy pracy we wtorek lub czwartek. Także osoby posiadające wizę do USA powinny przekroczyć granicę, by nie uzyskać odmowy wjazdu na teren USA, co w przyszłości może być brane pod uwagę w trakcie następnych podróży do Ameryki.

        Osoby nieudokumentowane lub osoby, które przebywały w USA bez wizy, nie powinny raczej korzystać z procedur na granicy, mogą zostać zatrzymane lub deportowane.

Izabela Embalo

licencjonowany 

doradca imigracyjny

tel/text: 416-5152022

emiz@live.ca

www.emigracjakanada.net