Przedstawiciele służby zdrowia ostrzegają, że ludzie, którzy odwiedzili Fountain Medical and Wellness Centre w Richmond Hill, Ontario, na początku tego miesiąca, mogli być narażeni na odrę.

Objawy odry mogą pojawić się między 7 a 18 dniem po kontakcie z zarażonym osobnikiem i mogą zacząć się od kaszlu, kataru, gorączki, czerwonych łzawiących oczu i małych plamek z białym środkiem wewnątrz ust.

Czerwona, plamista wysypka pojawia się od trzeciego do siódmego dnia.

Odra powraca, ostrzega dr Theresa Tam, główny urzędnik federalny ds. zdrowia publicznego. W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2019 roku liczba przypadków odry na świecie wzrosła o 300 proc., podaje WHO. Skuteczną ochroną przed zachorowaniem na tę wysoce zaraźliwą chorobę jest szczepionka, pisze dr Tam, kierując te słowa zwłaszcza do przeciwników szczepień. Podkreśla, że nie możemy dopuszczać, by choć jedno dziecko zmarło na odrę.

Do zarażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt lub droga kropelkową. Komplikacje pochorobowe to m.in. zapalenie mózgu, ciężka biegunka i odwodnienie, zapalenie płuc, infekcje ucha i utrata wzroku. Zanim wynaleziono szczepionkę, poważne epidemie zdarzały się co 2-3 lata. Każdego roku umierało około 2,6 miliona osób, podaje WHO.

Dr Laura Bourns z agencji zdrowia publicznego regionu Peel mówi, że przypadki zgonów wywołanych przez odrę w skali lokalnej są rzadkie. W Ameryce Północnej odporność populacji jest dość wysoka, ponieważ większość osób jest zaszczepiona. Nie wszędzie na świecie jest tak samo. Na przykład według WHO obecnie na Madagaskarze zmarło ponad 1200 osób, a zarażonych zostało 117 076. Kanadyjczycy często przywożą odrę z podróży do innych krajów.

Dr Tam, która jest specjalistką od chorób zakaźnych dzieci, ze smutkiem zauważa, że właśnie dzieci umierają z powodu chorób, którym można zapobiegać podając szczepionki. Podkreśla, że lekarze przede wszystkim powinni rozwiewać wątpliwości, odróżniać prawdę od dezinformacji.

Dr Ève Dubé, profesor z wydziału Social and Preventive Medicine na Université Laval w Quebec City, zauważa, że powodów odmawiania szczepienia są tysiące. Dubé zajmuje się tym zjawiskiem w Kanadzie od 2016 roku. Przede wszystkim wiele fałszywych informacji jest rozpowszechnianych w internecie i osoby zainteresowane tematem, które chcą podejmować świadome decyzje, powinny się dokładnie rozeznać i wziąć poprawkę na to, co czytają.

Standardowo pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze dziecko otrzymuje mając 12 miesięcy. Szczepienie jest powtarzane między 4 a 6 rokiem życia. Osoby, które nie chcą szczepić dzieci z powodów religijnych i ideologicznych należą do zdecydowanej mniejszości. Immunization of School Pupils Act (ISPA) wymaga, by uczniowie byli szczepieni. W razie braków mogą być zawieszeni. W regionie Peel wśród dzieci 7-letnich zaszczepionych przeciwko odrze jest 91,2 proc., a wśród 17-letnich – 97,2, podaje Public Health Ontario.