Rząd Ontario proponuje zniesienie świadczenia ubezpieczenia zdrowotnego OHIP poza krajem

Prowincja opublikowała w środę propozycję zakończenia opieki medycznej poza krajem w ramach powszechnego ubezpieczenia medycznego OHIP.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rząd Ontario twierdzi, że OHIP pokrywa tylko pięć procent kosztów typowej nagłej potrzeby medycznej dla mieszkańców Ontario podróżujących poza Kanadą, więc zakup ubezpieczenia podróżnego i tak jest już koniecznością.

Zgodnie z ogólnym sprawozdaniem audytora z 2018 r. Ontario płaci w ramach OHIP 9 mln dol. rocznie z powodu nagłych wypadków zdrowotnych poza krajem.

OHIP zwraca do 200 CAD dziennie za nieoczekiwany pobyt w szpitalu w innym kraju, a maksymalnie 400 dol. dziennie na oddziale intensywnej opieki medycznej lub chirurgicznym. W Stanach Zjednoczonych szpitale zazwyczaj pobierają od 10 do 15 razy więcej niż te kwoty, jednak w krajach III Świata są one wystarczające

Rząd twierdzi, że zmiana nie będzie miała wpływu na 99,5% mieszkańców Ontario i nie wpłynie na ochronę zdrowia mieszkańców Ontario podróżujących w innych częściach Kanady.

Dane OHIP sugerują, że spośród 40 000 mieszkańców Ontario, którzy corocznie podróżują poza Kanadą i wymagają usług zdrowotnych, ponad 90 procent wykupuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

„Mieszkańcy Ontario, którzy decydują się na wyjazd poza Kanadę, mogą nadal uzyskać najlepszego ubezpieczenie od firm ubezpieczeniowych, które już dzisiaj pokrywają 94 proc. takich przypadków” – stwierdza komunikat rządu