Amerykański film o aborcji zakazany w Kanadzie

Kanadyjscy dystrybutorzy filmowi de facto ocenzurowali film – mówią producenci.

„Skutecznie zablokowano nam dystrybucję w Kanadzie” – powiedziała producentka Lisa Wheeler 8 maja na konferencji prasowej w Ottawie.

“Unplanned” oparty jest na pamiętniku Abby Johnson – historii dyrektora jednego z oddziałów Planned Parenthood i opowiada o jej zmianie zapatrywań na tzw. przerywanie ciąży pod wpływem asystowania przy jednym “zabiegu”.

Film okazał się kasowy i zarobił do tej pory około 18 milionów dolarów w USA.

Dwóch największych dystrybutorów w Kanadzie zakwestionowało „treść” filmu, jako powód odmówienia dystrybucji, a „nie brak popytu”.

„Chciałbym powiedzieć, że jestem zaskoczona, ale nie jestem” – powiedziała Abby Johnson na konferencji prasowej w przeddzień Narodowego Marszu dla Życia. Johnson powiedziała, że opuściła Planned Parenthood w październiku 2009 r. z dwóch powodów. Po pierwsze, powiedziano jej, że „musimy podwoić nasz limit, liczbę aborcji, które musieliśmy sprzedawać”, co było sprzeczne, z oficjalnymi zapewnieniami, że aborcja powinna być „bezpieczna, legalna i dokonywana rzadko, w ostateczności.”.

Drugi powód to  oglądanie aborcji 13-tygodniowego dziecka na monitorze USG.

„Zobaczenie dziecka walczącego o życie z instrumentem, którym dokonowano aborcję” uświadomiło jej, że „w łonie było życie, człowiek”.

“Jeżdżę teraz po całym świecie, mówiąc o aborcji i przemyśle aborcyjnym” – dodała Johnson, która jest współzałożycielem i dyrektorem organizacji And Then There Were None, pomagającej pracownikom klinik aborcyjnych „zmienić pracę”.

Johnson powiedziała, że jest głęboko zaniepokojona brakiem prawnej ochrony nienarodzonych w Kanadzie. „Jestem również głęboko zaniepokojona tym, że wielu ludzi tutaj nie było w stanie mówić publicznie, ponieważ obawiają się kary”. „To nie jest demokracja; to jest ucisk ”.

Wheeler uważa, że Kanadyjczycy mają dwa sposoby by zobaczyć “Unplanned”. Mogą wynajmować autobusy i jeździć do Stanów Zjednoczonych lub niezależne grupy i parafie mogą uzyskać licencję na pokaz filmu.

Zainteresowani zorganizowaniem  pokazu powinni wysłać wiadomość e-mail na adres chuck@unplannedmovie.com