„To oni tędy szli,

        Gdy maki kwitły na zboczach…

        To oni tedy szli

        I Polskę mieli w oczach!

        To oni tędy w bój

        Szli w noc majową, siną,

        To oni na Monte Cassino

        Zatknęli sztandar swój”!

W życiu każdego polskiego harcerza czy harcerki przychodzi taka chwila, kiedy duma z przynależności do narodu nie może być większa. Odczuwając tę dumę, grupa pięciu instruktorek z Chorągwi Harcerek w Kanadzie wraz z druhną Naczelniczką Danusią Figiel, przybyła z Kanady na miejsce, gdzie 75 lat temu padały kule, rwały się pociski, tam, gdzie ginął polski żołnierz. 18-go Maja, 2019 roku stałyśmy przy poczcie sztandarowym i pragnęłyśmy chociaż w małym stopniu oddać hołd tym, którzy tam polegli.

Stałyśmy w tym samym miejscu, gdzie 18-go Maja 1944 roku, szedł Drugi Korpus Wojska Polskiego aby zdobyć klasztor na Monte Cassino pod dowództwem Generała Władysława Andersa. W tej walce zginęły setki Polskich żołnierzy, w tym krewni niektórych członków ZHP pgK. Dla uczczenia pamięci poległych, przy każdym grobie stał na warcie harcerz lub harcerka.

Na Monte Cassino zebrało się ponad 1500 harcerzy. Wraz z nami z Kanady, w uroczystościach wzięły udział drużyny ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii oraz ZHR i ZHP z Polski. Czekając, aby obchody rozpoczęły się miałyśmy okazję zobaczyć jak weterani z rodzinami przybyli na uroczystość. To właśnie Oni kiedyś, służyli, walczyli a dzisiaj my mogliśmy podziękować za ich męstwo, odwagę i miłość do Ojczyzny. Ta miłość do Ojczyzny była uczczona na mszy świętej z Biskupem Józefem Guzdkem oraz z wieloma polskimi księżmi, włącznie z kapelanami harcerskimi.

Stojąc przed grobami poległych, patrząc się na Klasztor, widząc weteranów i słysząc jak Kompania Reprezentacyjna oddała hołd weteranom słowami „Cześć i Chwała Bohaterom” wraz z salwą honorową przeżyłyśmy chwile, których nie zapomniemy do końca życia. Gdy usłyszano dźwięk wystrzałów dostrzeżono weterana, któremu leciały łzy z oczu. Ciężko wyobrazić sobie co Oni odczuwają. Dzięki nim i za ich poniesiony trud możemy dumnie nosić mundur i barwy narodowe. Dzięki odwadze polskich żołnierzy pod Monte Cassino, została otwarta droga dla wojsk alianckich, aby bronić Europę spod okupacji Hitlerowskiej. To dzięki nim możemy dziś się cieszyć i żyć w wolnej Europie i być dumnymi Polakami w Kanadzie.

W uroczystościach także wzięli udział Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda oraz Prezydent Włoch Sergio Mattarella. Wspominając o bohaterach, Prezydent Duda powiedział, że “dzięki ich bohaterstwu i dzięki pieśniom, które o nich śpiewano i o wielkiej legendzie, która towarzyszyła opowieści o Monte Cassino, wszystkie kolejne pokolenia chciały wolnej, suwerennej, niepodległej Polski i pokolenie ich dzieci tę Polskę odzyskało”.

Była to dla nas wielka lekcja historii i przypomnienie, że o wolność trzeba walczyć i o nią dbać.  W piękny sposób mówi o tym piosenka Czerwone Maki na Monte Cassino:

„Bo wolność krzyżami się mierzy, Historia ten jeden ma błąd.”

Dziękujemy Naczelnictwie, Chorągwi Harcerek w Kanadzie, Hufcowi Watra, KPH Szarotki, KPH Mississauga, KPH Brampton oraz Szczepom Szarotki, Wieliczka i Zarzewie za umożliwienie nam uczestnictwa w tej wzruszającej lekcji historii.

Czuwaj!

Michalina Woznowski pwd,

Patrycja Ostrowski pwd ,

Alexandra Krawiec pwd ,

Taya Burzynski pwd,

Małgorzata Nakoneczna phm