Zaczęło się od dokumentów znalezionych w śmietniku. Była tam na przykład kartka, na której ktoś uczył się podrabiać podpis, albo wydrukowany e-mail od małej firmy komputerowej, której właściciel był zaskoczony ogłoszeniem, że jego przedsiębiorstwo oferuje prace dla 21 Chińczyków. Funkcjonariusze Canada Border Services Agency dotrali po nitce do kłębka – do pary z White City w Saskatchewan, która stała za olbrzymim przekrętem imigracyjnym. W sprawę było zamieszanych kilkudziesięciu przedsiębiorców z Saskatchewan, m.in. motel w Fort Qu’Appelle, agencja reklamowa w Estevan, a nawet firma ubezpieczeniowa z Reginy, której współwłaścicielem jest były burmistrz Reginy, Doug Archer. Z pomocy oszustów skorzystały setki Chińczyków.


CBSA wystąpiło do sądu o wydanie nakazu przeszukania i otrzymało zgodę na dostęp do historii kont bankowych dwojga oskarżonych – Qi Wanga i Yujuan Cui. Małżonkowie dostawali pieniądze od Chińczyków starających się o stały pobyt w Kanadzie za załatwienie listów od pracodawców, którzy rzekomo są gotowi przyjąć ich do pracy. Oczywiście stanowiska, na których mieli być zatrudnieni, nie istniały.

Prokuratura podejrzewa, że Wang i Cui płacili przedsiębiorcom za publikowanie fałszywych ofert pracy. W części przypadków oferty były podrobione, a firmy nie wyraziły bezpośredniej zgody na ich publikację. Wang wcześniej był wykluczony z uczestnictwa w Saskatchewan Immigrant Nominee Program (SINP) z powodu podobnego oszustwa.

CBSA odkryło w domu oszustów dokumenty zawierające ponad 1200 nazwisk chińskich obywateli, przy czym 641 z nich figuruje w bazach danych systemów imigracyjnych. 78 z tych osób uzyskało status stałego rezydenta. Prokurator szacuje, że Wang i Cui nielegalnie zainkasowali 600 000 dolarów od Chińczyków i zapłacili około 95 000 dol. siedemnastu właścicielom firm z Saskatchewan za fikcyjne oferty. Para usłyszała zarzuty 3,5 roku temu, ale wciąż oczekuje na proces. Wstępne przesłuchanie jest planowane na wrzesień bieżącego roku.

CBSA podkreśla, że to największe oszustwo badane w Saskatchewan od czasu przejęcia od RCMP odpowiedzialności za ściganie kryminalnych przestępstw imigracyjnych w 2006 roku.