Rząd Alberty otworzył nową ofensywę w walce z krytykami oilandsands, ogłaszając w czwartek publiczne śledztwo w sprawie finansów organizacji zajmujących się ochroną środowiska, w szczególności w sprawie finansowania przez zagranicznych darczyńców.

„Od ponad dziesięciu lat Alberta jest celem dobrze finansowanej kampanii propagandowej politycznej mającej na celu zniesławienie naszego przemysłu energetycznego i eksploatowania naszych zasobów”, powiedział Kenney dziennikarzom w Calgary, ogłaszając dochodzenie.

„To krótkie podsumowanie tego, co wiemy, że prowadzona jest przeciwko nam operacja  na arenie międzynarodowej, aby wycofać energię Alberty z rynku” – powiedział Kenney.

Dochodzenie za 2,5 mln dol. będzie miało dwie fazy, jednej obejmującej ustalanie faktów, a drugiej, która rozpatrzy przesłuchania publiczne, i złoży sprawozdanie do 2 lipca 2020 r. Przedstawi zalecenia dotyczące sposobu, w jaki Alberta powinna odpowiedzieć na te kampanie.
Kenney i jego rząd od dawna twierdzą, że pieniądze ze Stanów Zjednoczonych stoją za wieloma kampaniami mającymi na celu zamknięcie oilsands, paraliżowanie budowy rurociągów i doprowadzenie gospodarki najbogatszej prowincji  do chaosu.