Lekarze i naukowcy szukają sposobów walki ze stosunkowo niedawno odkrytym patogenem grzybiczym Candida auris, który jest obecny również w Kanadzie. Został zidentyfikowany w 2009 roku, a po raz pierwszy wyizolowano go z przypadków infekcji ucha ludzkiego (auris oznacza własnie ucho). W ciągu ostatnich lat odnotowywano infekcje w szpitalach i domach opieki na całym świecie. Podatne były zwłaszcza osoby z obniżonym układem odporności.

Dr Isaac Bogoch zajmujący się chorobami zakaźnymi w Toronto General Hospital mówi, że na razie zakażenia Candida auris są rzadkie, ale grzyb, który może powodować zakażenia m.in. krwi, ran i uszu, posiada trzy cechy, które budzą poważny niepokój. Po pierwsze w niektórych laboratoriach może być trudny do identyfikacji, po drugie trudno jest leczyć zakażenie, gdy przedostanie się do krwiobiegu, po trzecie często jest odporny na stosowane w pierwszej kolejności leki przeciwgrzybiczne. Z tych powodów skuteczne leczenie może być podejmowane z opóźnieniem. W przypadku zakażeń grzybicznych, zwłaszcza tych we krwi, rozwój choroby następuje bardzo szybko i skutki są poważne.

Według bardzo zgrubnych szacunków kanadyjskiego centrów chorób zakaźnych po zarażeniu inwazyjnym C. auris więcej niż jeden pacjent na trzech umiera. Od 2012 do czerwca 2019 roku w Kanadzie zidentyfikowano 20 przypadków zakażenia, podaje Public Health Agency of Canada: 6 w Ontario i Quebecu (w latach 2012-17) i 14 w Manitobie, Saskatchewan, Albercie i Kolumbii Brytyjskiej (w latach 2014-19). Pierwszy przypadek zakażenia C. auris odpornego na działanie wielu leków zdiagnozowano w lipcu 2017 roku. Zachorowała osoba, która wróciła z podróży.