85-letni William Madaire z Gatineau zmarł w 2017 roku po tym, jak pielęgniarka podała mu lek przeznaczone dla innego pacjenta – opioid metadon.

Madaire zaczął się przewracać i był zdezorientowany, dlatego trafił do szpitala w październiku 2017 roku. Z raportu śledczych, którzy badali sprawę, wynika, że popełniono szereg błędów. Pielęgniarka wydająca leki zasugerowała się receptą pacjentki, która wcześniej leżała w pokoju Madaire’a. Nie sprawdziła nazwiska chorego. W skutek pomyłki pielęgniarka pomocnicza, która podawała leki pacjentom, dała starszemu panu 5 miligramów metadonu. Ze wszystkiego zgadzał się tylko numer pokoju.

Ze sprawozdanai wynika, że metadone nie zabił Madaire’a, ale w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju zapalenia płuc. Na dwa dni chory stracił przytomność. Środek upośledził centralny układ nerwowy, układ oddechowy i odruch przełykania pacjenta.

Raport zawiera wskazówki dla prowincyjnego stowarzyszenia pielęgniarek. Przede wszystkim w stosunku do każdego pacjenta powinien być ustalony indywidualny plan opieki, aby uniknąć pomyłek związanych z myleniem pacjentów.