Na zdjęciu Polacy z Kanady protestujący przeciwko programowi edukacji seksualnej poprzedniego rządu Ontario

Nowy program edukacji seksualnej dla uczniów szkół podstawowych, wejdzie w życie na początku roku szkolnego.

Program zdrowia i wychowania fizycznego na 2019 r. obejmuje takie tematy jak nękanie rówieśnicze, zdrowie psychiczne, wstrząsy mózgu, tożsamość płciową, związki osób tej samej płci oraz edukację zdrowia seksualnego odpowiednią dla wieku.

Rząd przedstawił szczegółowe informacje na temat tego, czego uczniowie dowiedzą się na temat rozwoju człowieka i zdrowia seksualnego od klas 1 do 8 oraz dlaczego naucza się pewnych tematów w określonych grupach wiekowych.

Począwszy od klasy 1, dzieci nauczą się rozpoznawać części ciała, w tym narządy płciowe, według właściwych nazw, używając pozytywnego języka przy opisywaniu swoich ciał i zasad podstawowej higieny, jak mycie rąk.

W klasie 2 uczniowie poznają podstawowe etapy rozwoju człowieka i dobre nawyki higieny jamy ustnej, takie jak mycie zębów i nitkowanie zębów.

W klasie 3 omówiono temat znęcania się i radzenia sobie z presją rówieśników oraz budowania zdrowego wizerunku ciała. Uczniowie dowiedzą się także o zdrowych relacjach i cechach, które czynią każdego z nas wyjątkowym, a także o konieczności poszanowania wzajemnych różnic.

W klasie 4 uczniowie dowiedzą się o okresie dojrzewania oraz o wpływie emocjonalnym i społecznym tych zmian na rozwój.

W klasie 5 program nauczania opiera się na lekcjach dojrzewania, obejmując orientację seksualną, układ rozrodczy, miesiączkę i produkcję nasienia oraz stres emocjonalny związany z dojrzewaniem.

W klasie 6 uczniowie poznają wpływ mediów o charakterze seksualnym, takich jak pornografia, a także okazywania szacunku dla siebie i innych przy podkreśleniu znaczenia wyrażania zgody. Oprócz tego dowiedzą się, w jaki sposób stereotypy mogą wpływać na to, co ktoś myśli o sobie i jak kwestionować te uprzedzenia a także o homofobii i rasizmie.

Uczeń klasy 7 dowie się o aktywności seksualnej w kontekście ochrony zdrowia, w tym o chorobach przenoszonych drogą płciową i krwiopochodnych oraz o tym, jak im zapobiegać. Podczas gdy rozmowy będą się koncentrować na opóźnianiu pierwszego stosunku i innych czynności seksualnych, dokument rządowy wskazuje, iż badania pokazują, że nauczanie o zdrowiu seksualnym i rozwoju człowieka nie zwiększa aktywności seksualnej młodzieży.

Jeśli chodzi o tożsamość płciową i kwestie LGBTQ, nowy program nauczania przewiduje naukę o tym w klasie 8 – wraz z przedstawieniem wiedzy o abstynencji, antykoncepcji i wyrażania zgody drugiej strony na podejmowanie aktywności seksualnej. Nauczanie o tożsamości płciowej było poprzednio w klasie 6.

Jednak prowincja zobowiąże również kuratoria do opracowania procedury, która pozwoli rodzicom zwolnić dziecko z „nauczania o rozwoju ludzkim i edukacji seksualnej w elementarnym programie nauczania zdrowia i wychowania fizycznego”. Musi to zostać wprowadzone do 30 listopada .

Co więcej, rodzice muszą móc uzyskać środki na nauczanie swoich dzieci w domu w każdym aspekcie życia seksualnego, w dowolnym wieku. Będzie to wprowadzone w roku szkolnym 2019-2020, a więcej informacji zostanie podanych w późniejszym terminie.

Wdrożenie zmienionego podstawowego programu nauczania w zakresie zdrowia i wychowania fizycznego  będzie kosztować prowincję 2,25 miliona dolarów .

Kiedy został wprowadzony w 2015 roku, program nauczania seksualnego  rządu Wynne wywołał kontrowersje, szczególnie wśród konserwatystów społecznych. Rząd Forda przyrzekł wstrzymać program i zacząć od nowa, by dać rodzicom większy wkład w to, czego nauczano ich dzieci.

Aktualizacja Wynne była pierwszą aktualizacją programu nauczania od 1998 roku i zawierała ostrzeżenia o molestowaniu, nękaniu rówieśnuiczym i sekstowaniu online, czego nie były w poprzedniej wersji.

Protesty koncentrowały się na takich zagadnieniach zawartych w programie, jak małżeństwa osób tej samej płci, tożsamość płciowa i masturbacja.

Aby przeczytać pełny program nauczania zdrowia i wychowania fizycznego dla klas od 1 do 8, kliknij tutaj .