Od 2011 roku stale rośnie liczba francuskojęzycznych rodzin w Ontario. Obecnie w prowincji mieszka 1,5 miliona osób dwujęzycznych. Przy takich statystykach trudno się dziwić, że wielu rodziców chce posyłać swoje dzieci do francuskojęzycznych szkół. A te w Ontario oferują zajęcia w małych klasach i wysoki poziom nauczania.

Conseil scolaire Viamonde to jedno z niewielu ontaryjskich francuskojęzycznych kuratoriów oświaty. Uczniowie osiągają tam bardzo dobre wyniki w nauce, szczególnie z matematyki i nauk przyrodniczych. Szkoły Viamonde są też szczególne z innego powodu. “Jesteśmy jak rodzina, żyjemy w niewielkiej społeczności i czujemy się ze sobą związani. Wszyscy się znają”, mówi Martin Bertrand, dyrektor ds. edukacji w Conseil scolaire Viamonde. “Wielu nauczycieli to byli uczniowie. Uczniowie czują wsparcie i troskę ze strony nauczycieli, dzięki temu rozwijają się nie tylko naukowo, ale też następuje ich rozwój osobowy. Dlatego też mamy różne programy, spośród których mogą wybrać to, co ich najbardziej interesuje”. Kuratorium uważa, że rozszerzając ofertę kursów, zwiększa zaangażowanie uczniów w naukę.

Pod koniec września l’Office de la qualité et de la responsabilité en éducation (OQRE) opublikowało wyniki testów porównawczych, po których widać, że uczniowie Viamonde w większości przedmiotów osiągają ponadprzeciętne oceny (w skali prowincji). Względem testów z zeszłego roku w tym wyniki było o 2-8 proc. wyższe.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Conseil scolaire Viamonde obejmuje obszar od Windsor do Trenton i od Penetanguishene do Niagary. Na tym terenie znajduje się 41 szkół podstawowych i 15 średnich, do których uczęszcza 13 000 uczniów.