Ontario chce rozszerzyć uprawnienia pielęgniarek dotyczące wystawiania recept i zapowiada konsultacje społeczne w tej sprawie. Dyplomowane pielęgniarki mogłyby przepisywać na przykład środki antykoncepcyjne, szczepionki, leki pomagające zerwać z paleniem, przyspieszające gojenie się ran raz przydatne w czasie podróży. Plan został przygotowany przez College of Nurses of Ontario, instytucję regulującą wykonywanie zawodu pielęgniarki.

Rzecznik prasowy ministra zdrowia Christine Elliott powiedział, że zmiany będą wygodne dla pacjentów, a lekarzom pomogą skupić się na bardziej skomplikowanej pracy. Pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze, a mieszkańcy Ontario będą mieli szansę na szybszy powrót do zdrowia.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W 2017 roku rząd liberalny wprowadził zmiany w prawie umożliwiające pielęgniarkom wystawianie recept. Zlecił przy tym College’owi przygotowanie odpowiedniego planu. Prace zajęły dwa lata. W tym czasie konsultowano się z pielęgniarkami i innymi zainteresowanymi stronami. Rzecznik college’u zapewnił, że przepisywanie leków przez pielęgniarki ma być bezpieczne i zgodne z etyką.

Pielęgniarki domagały się zmian od 2012 roku. Chciałyby mieć możliwość kierowania pacjentów na badania laboratoryjne i móc przepisywać niektóre antybiotyki. Takie uprawnienia od 15 lat mają pielęgniarki w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie obawiają się, że rząd może być przeciwny daleko posuniętym zmianom, ponieważ zatrudnianie pielęgniarek o rozszerzonych kompetencjach (i dodatkowych kwalifikacjach) teoretycznie będzie bardziej obciążało budżet prowincji.


 

Natalia Kusendova

MPP | Deputée

Member of Provincial Parliament for

Upoważnienie pielęgniarek do przepisywania leków

22 października 2019 r.

Zgodnie z Ustawą o zawodach związanych z opieką zdrowotną z 1991 r. (RHPA) oraz Ustawą o pielęgniarstwie z 1991 r. College of Nurses of Ontario odpowiada za zarządzanie zawodem pielęgniarskim w Ontario. Kolegium proponuje zmiany do Generalnego Rozporządzenia Ontario 275/94, wprowadzając zgodnie z Ustawą o pielęgniarstwie z 1991 r., upoważnienie dyplomowanych pielęgniarek do przepisywania leków na niektóre nieskomplikowane choroby.

Rząd Ontario uznaje, że istnieje możliwość zapewnienia pacjentom większego dostępu do opieki zdrowotnej, umożliwiając pracownikom służby zdrowia objętym regulacją bardziej praktyczne i efektywne korzystanie z edukacji i szkoleń oraz poszerzanie zakresu ich praktyki. Działania rządu w tym kierunku idą naprzód, świadczy o tym publikacja proponowanego rozporządzenia Kolegium, które, jeśli zostanie zatwierdzone, pozwoli pielęgniarkom przepisać niektóre leki związane z immunizacją, antykoncepcją, leczeniem ran, leki przydatne w podróży, pomagające rzucić palenie. Poszerzenie zakresu praktyki pielęgniarek zapewni pacjentom łatwiejsze leczenie niektórych nieskomplikowanych stanów, wpłynie na szybszy powrót do zdrowia, zaoszczędzi czas i pieniądze.

Dnia 21 października 2019 roku MPP Natalia Kusendova wraz z Hon. Minister Zdrowia Christine Elliott przeprowadziły okrągły stół konsultacyjny w sprawie opieki zdrowia, w którym udział wzieli przedstawiciele różnych organizacji pielęgniarskich, takich jak RNAO, ONA i SEIU, udzielając informacji zwrotnych na temat takich kwestii, jak ilość miejsc pracy w instytucjach zdrowotnych, liczba pracowników, przemoc, a także zakres obowiazków pielęgniarek. Ponadto na początku października Premier Doug Ford, Minister Elliott i MPP Kusendova spotkali się z Prezesem Ontario Nurses Association, Vicki McKenną, aby omówić podobne kwestie. Premier Ford potwierdził swoje zaangażowanie we współpracę z pielęgniarkami w zakresie transformacji systemu opieki zdrowotnej Ontario.

Jako pielęgniarka, która nadal pracuje w lokalnym oddziale pogotowia ratunkowego, z radością czekam na wprowadzenie zmian. Dla wszystkich mieszkańców Ontario jest to kolejny przykład, że rząd dba i troszczy się o społeczeństwo, stara się ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej, usuwając niepotrzebne bariery. Pielęgniarki są niezależnymi dostawcami opieki zdrowotnej w naszej prowincji i najbardziej zaufanym zawodem. Przepisywanie recept przez pielęgniarki zostało już przetestowane w Wielkiej Brytanii i odniosło duży sukces. Z niecierpliwością też czekam na wprowadzenie zmian dotyczących odpowiednich wymagań edukacyjnych, które pozwolą również mi wzbogacić własne umiejętności i zdobyć dodatkowe kompetencje. Uważam, że jest to świetna wiadomość dla wszystkich pielęgniarek Ontario! ”, mówi MPP Kusendova.

Rząd dąży do zapewnienia mieszkańcom Ontario lepszego dostępu do opieki zdrowotnej i oczekuje współpracy z College of Nurses of Ontario, RNAO i ONA w celu konsultacji w ważnych kwestiach związanych z pielęgniarstwem i opieką zdrowotną w Ontario.

Zainteresowanych zachęcamy do przekazywania cennych informacji zwrotnych na adres: regulatoryprojects@ontario.ca.

Rejestr regulacyjny Ontario: https://www.ontariocanada.com/registry/view.do?postingId=30571&language=en