Anonimowi aktywiści ujawnili prawie 200 000 postów i 22 000 prywatnych wiadomości wysyłanych w latach 2011-2017 przez 1200 użytkowników neonazistowskiego forum internetowego Iron March. Do wpisów są dołączone dane pozwalające na identyfikację ich autorów, takie jak adresy e-mail czy adresy IP. Okazuje się, że wśród osób aktywnych na zamkniętym przed dwoma laty forum nie brakowało Kanadyjczyków.

Dzięki kontaktom nawiązanym na forum została utworzona sieć Atomwaffen Division. Jej członkowie byli oskarżeni o morderstwa i zbrodnie nienawiści w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Europie wschodniej.

W opublikowanych wpisach padają wulgaryzmy pod adresem ludności rdzennej, arabów, Żydów, ciemnoskórych i homoseksualistów. Promują przemoc i zagładę mniejszości i osób publicznych.

CBC zidentyfikowało wśród autorów 87 Kanadyjczyków. Jedna osoba podczas rejestracji używała adresu e-mail z St. Francis Xavier University in Antigonish, N.S. Inni korzystali z prywatnych adresów. Na forum udzielali się np. członek zespołu metalowego z Montrealu, spawacz z Edmonton, Indianin z Kolumbii Brytyjskiej oraz dziewięć osób związanych z kanadyjską armią. Ci ostatni zachęcali do zdobywania pozwoleń na broń i podkreślali, że ich doświadczenie przyda się w przyszłej wojnie raoswej. Były też osoby związane z kanadyjskim środowiskiem białej supremacji, a także Gabriel Sohier Chaput z Montrealu, znany jako “Zeiger”, o którym pisała w zeszłym roku Montreal Gazette. W listopadzie rok temu montrealska policja wydała nakaz aresztowania Chaputa w związku z oskarżeniami o podżeganie do nienawiści.

Ujawniony materiał posłuży organizacji Canadian Anti-Hate Network do zidentyfikowania i ujawnienia “najgorszych z najgorszych”, jak mówi jej dyrektor Evan Balgord. Dodaje, że ekstremiści, których wcześniej udało się zidentyfikować, zaczęli się ukrywać i usunęli wcześniej publikowane materiały z internetu. A to, zdaniem Balgorda, zapobiegło radykalizacji wielu osób.